Akrep Sokması Durumunda İlk Yardım Önerileri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planlarını yapmaya başladınız. Planlarınızın arasına kampı da ekleyebilirsiniz. Kamp gibi açık alanda karşınıza çıkan ciddi risklere neden olabilen akreplere karşı ilk yardım önerilerini değerlendirmeniz gerekir. Hayati önem taşıyan akrep sokmasına karşı öneriler:

Turnike uygulaması: Akrep kol ve bacaklarınızı soktuysa zehrin vücuda yayılmaması için turnike yapmanız gerekir. Akrep sokulan yerin altından ip yada kemerin yardımı ile çok sıkı olmayacak şekilde bağlayın ve 3 – 4 saat boyunca ara ara bu uygulamaya devam edin.
Amonyak yada buz uygulaması: Acıyı dindirmenin yanı sıra dezenfekte etmekte oldukça etkilidir. Sokulan bölgenin dezenfekte edilmesi için alkol yada su da kullanılabilir.
Zehir akıtma: Akrebin soktuğu yerden kan akıtılması uygulanacak diğer yöntemlerden biridir. Steril bıçak ya da jilet kullanımı yapabilirsiniz. Isıttığınız metal alet ile akrep sokulan yerden kanın akıtılması ile birlikte emme işlemi yapılabilir. Emme işlemini ağzı yara olan kişilerin uygulamaması önemlidir.
En yakın sağlık kuruluşu: Akrep sokulan kişi yürütülmemeli ve hareket etmeden bekletilmedir. En yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.

Kalp ve solunum durumu kontrol edilmeli ve vücuda giren zehre karşı tetanos iğnesi yapılmalıdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın