Artık Meta Açıklama 320 Karakter

Google aramalarında kullanılan kelimeler, kısa genel kelimelerden oluşabileceği gibi, daha özel orta uzunluktaki genel kelimeler ve uzun kelimelerden oluşabilir, kelime sayısı artıkça ürün, hizmet veya bilgiye özel, daha geniş kapsamlı bir arama yapılması mümkün bulunmaktadır.

Gelelim seo konusuna. Yani google’da ilgili kelimeler ile arama yapıldığında, üst sıralarda yer almaya. Bugün size güzel bir haberimiz, artık meta açıklama kısmına uzun kelimeler ekleyebilirsiniz. Daha önce ekleyemiyor muyduk dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki ekleyebiliyordunuz ama limit 160 karakter idi, güzel haber şu, artık google bu alan için 320 karakter limit kullanıyor.

Daha fazla karakter hakkımız olduğuna göre, açıklama kısmına daha uzun kelimeler ve kelime gruplarını dahil ederek, açıklama metnimizi hem daha açıklayıcı hale getirebilir hemde kullandığımız uzun kelime grupları ile, daha spesifik yapılan aramalarda ön plana çıkabiliriz.

Yapılan araştırmalara göre, daha genel aramalarda, hem google’da reklam maliyetleriniz daha yüksek ve bu kelimeler ile yapılan arama için rekabet oranı daha yüksek. Ancak geri dönüşüm oranı daha düşük olabiliyor. Bununla birlikte, daha uzun kelime veya kelime grupları ile yapılan aramalarda, hem rekabet düzeyi daha düşük, hem maliyet açısından daha düşük, hemde daha spesifik daha özel bir arama yapıldığı için, özellikle ürüne özel bir arama yapıldığında geri dönüşüm oranı daha yüksektir.

Örnek ayakkabı kelimesi ile arama yapıldığında, bu kelime tüm ayakkabıları kapsamaktadır. SEO Hizmeti anlamında bakıldığında ise, arama neticelerinde daha fazla sonuç olacağı için, seo anlamında da rekabet düzeyi yüksek olduğu için bu kelimenin, daha fazla bir emek ve zamana ihtiyaç duyulacağı aşikardır.

Ayakkabı Arama Neticeleri
Ayakkabı Arama Neticeleri

Eğer aramamız 2 kelimeli bir kelime grubu kullanırsak, bayan ayakkabıları şeklinde bir arama yaparsak, netice sayısı azalacaktır. Ayrıca daha özel bir arama yapıldığı için, geri dönüşüm oranı da aynı oranda artacaktır. Çünkü müşteri aradığı ürünü daha özel arama yaparak daraltmıştır ve ilgi oranı da artmıştır.

Bayan Ayakkabıları Arama Neticeleri
Bayan Ayakkabıları Arama Neticeleri

Gördüğünüz gibi, 67 milyon 400 bin neticeden, 749 bin neticeye düştük. Bu seo anlamında ve google reklam anlamında da maliyetlerinizi azaltacaktır. Ayrıca en önemli zaman ve emek açısından da farklılık arz eder.

Örnek aramayı bayan ayakkabısı satanlar çekmeköy şeklinde arama yapar isek, arama neticeleri daralmış olur, aynı zamanda daha özel bir arama yapıldığında, çıkan neticelerde eğer sizin web siteniz var ise ve gerçekten çekmeköy’de bayan ayakkabı satan bir firma iseniz, kullanıcı tam aradığı bilgiye ulaştığı için, geri dönüşüm oranı yani satışa dönme potansiyeli daha yüksek olacaktır.

Bayan Ayakkabısı Satanlar Çekmeköy
Bayan Ayakkabısı Satanlar Çekmeköy

Meta açıklamalarınızda,uzun anahtar kelimeler veya kelime grupları kullanarak, hem bu arama kelimelerinde web sitenizi listelenebilir hale getirebilir, hemde bir ürün veya hizmet satıyorsanız, yeni müşteriler bulabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın