Bilinçli Kullanımda “Sosyal Medya”

Facebook, twitter, instagram başta olmak üzere sürekli vakit geçirdiğimiz platformların bize zararı kadar faydası da var aslında. Sürekli dikkat çeken video ve fotoğraflarla, etkinliklerle, uygulamalarıyla farkında olmadan bir hayli zamanımızı harcıyoruz. Bu da klasik bir tablo haline geldi günümüzde. Dolayısıyla beraberinde hareketsiz kalıyor ve tembelleşiyoruz. Bunun en basit örneği ise istediğimiz yemeği tek tıkla ayağımıza getiren uygulama ve siteler. Sosyal medyada ise bir kaç video izleyeyim derken devamı geliyor ve 5-6 video daha izliyoruz. Çünkü ciddi bir zaman kaybı gibi gözüküyor. Ancak izlediğimiz bu videoların içeriği bilgi verici ya da yaratıcı fikirlerin başlangıcı olarak baktığımızda o kadar da kötü durmuyor. Zamanımızı doğru şeyler için harcadığımızda pişman olma olanağımız çok düşük bir ihtimal zaten.

Son 10 yılda devasa bir gelişimle sürekli kendini yenileyen sosyal medya platformları ticarete de güzel bir katkı sağlıyor. Sadece bilgi edinmek için değil bir çok ihtiyacımızı da gideren hizmetleri de
barındırıyorlar artık. Hemen hemen her platformdan bir şirket, bir firma özellikleri olmadan satış, alaışveriş, ticaret yapabilmeyi hedefliyor artık. Mobilya sektöründen giyime, dekorasyondan tatil planlarına her alanda ekonomiye katkı sağlamak mümkün.

Ve gün geçtikçe kullanıcıları hızla artan bu platformlarda reklam vererek milyonlara ulaşmak da oldukça iyi bir fikir. Bir kuaför ya da bir laminat parke firması, kategori farketmeksizin her alanda video, resim, slayt özellikleri ile tanıtımızı yapabilirsiniz. Böylelikle iletişim ağları olarak piyasaya sürülen bu programlar yeni güncellemeleriyle ticaret denizine de dökülmüşlerdir.

Her geçen gün yeni bir akımla karşımıza çıkan instagram bu konuda çabuk ilerlemiş gözüküyor. Daha şimdiden ilk tanıştığımız platform olan Facebook’a yetişmiş. 2018 raporlarına göre Facebook kullanıcı sayısı 51 milyon iken Instagram da ise bu rakam 33 milyon. Haliyle Facebook kullanıcılarının yaş grubu biraz daha yüksek. Instagrama baktığımızda ise bu durumun tam tersi gözlemleniyor.

Yamaç paraşütü kadar keyifli vakitler harcadığımız bu platformların gelecekte ki akıbeti de merak konusu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın