Cam ve pencere temizliğinde işinize yarayacak 3 püf nokta

Bir çok ev kadının gözüne en korkutucu gelen ev temizliğinden biride cam temizliğidir.Dip köşe ev temizliği yapılacağı zaman kadınların gözlerinde büyür ve ürkütücü gelir tüm camların temizliği.

Cam ve pencere temizliği için havanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olması gerekir. Ayrıca yağmur sezonunun geçtiğinden de emin olmalısınız. Yağmur bütün temizliği alıp götürürken, aşırı sıcaklar ise camları hemen kurutacağından ovalamanıza fırsat bırakmaz ve ovalanmadan kuruyan yerlerde leke kalabilir, bu nedenle cam temizliği için en uygun hava, sıcak ve soğuğun vurucu olmadığı, dengeli ve sakin havalardır.
Cam pencere temizliğine başlarken öncelikle kullanacağınız ilaç ve bezleri hazırlamalısınız. Büyük pencereler için merdiven ve temizlik sopalarını da hazır edin. Sonra temizlik adımlarını şu sıraya göre izleyebilirsiniz;

1-İlk iş eski bir bezle bütün pencere ve camların kabasını alın.

2-Daha sonra kullanacağınız ilacı veya ilaçlı suyu cam ve pencerelere püskürtün ya da süngerle yayın, ardından ovalamaya başlayın.

3-Önce yukarıdan aşağıya ilaçlayıp sonra soldan sağa ovaladığınız camları uygun bir mikrofiber veya süet bezle kurulayıp, parlatın.

Buraya kadar her şey normal tüm kadının cam temizliğinde uyguladı kısımdır.Şimdi gelelim kullanacağınız malzemelere ve kullanım detaylarına.

1-Beyaz Sirke

Bu mucizevi ürün içeriğindeki asetik asit sayesinde güçlü bir dezenfektandır. Nasıl kullanabileceğinize bakalım;
1. Bir ölçü beyaz sirkeyi üç ölçü sıcak su ile karıştırıp camlara püskürtün ve ovaladıktan sonra kurulamaya geçin.

2. Cam ve pencerelerde reçine, kurumuş leke ve yağ gibi zor kirler varsa; eşit miktarda tuz ve unu macun kıvamına gelinceye kadar beyaz sirke ile karıştırın ve karışım ile zor lekeleri ovun. Ilık su ve süngerle durulayıp, kurulama aşamasına geçin.

2-Limon Suyu

Limon suyu da tıpkı da sirke gibi asit içeren bir dezenfektandır. Onun da sirke gibi temizlikte geniş kullanım alanı vardır. Ancak aynı şekilde mermer gibi hassas yüzeylerle temas ettirilmemesi gerekir. Limon suyu ile cam temizlerken;

1. Ilık su ile karıştırıp camlara püskürterek kullanabilirsiniz.

2. Tuz ile karıştırıp sünger yardımıyla ovalamada kullanabilirsiniz. Her şekilde sonuç mükemmel olacak.

3-Karbonat ve Arap Sabunu

Camları parlatmak ve lekelerini çıkarmak için ayrıca pencere pervazlarını parlatmak için de bu karışımdan yararlanabilirsiniz.

1. Bir bardak arap sabununu sıcak suda inceltin ve 250 gr. kadar karbonat ekleyip karıştırın. Bu karışımla pencere ve camları iyice ovalayabilir ve pırıl pırıl yapabilirsiniz.

2. Son olarak süet, mikrofiber bezlerle veya gazete ile parlatın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın