Çelik ile Demir Arasındaki Farklar

Çelik ile demir arasında az bir fark bulunmaktadır. Saf demir bakır kadar yumuşaklığa sahiptir. Demir içerine %2’ye kadar karbon ilave edilmesi inanılmaz derecede mukavemet, sertlik ve mekanik özellikler elde edilmektedir ve buna çelik denir. Demirin bol olması ve ucuz bir şekilde elde edilmesi sebebiyle çeliğin kullanımı oldukça yaygındır. Ancak çelikte de demirde bulunan bir zayıf nokta bulunmaktadır. Bu zayıf nokta paslanma yani oksidasyondur.

Günlük yaşantımızda kullanılan eşyaların sonucunda her yıl milyarlarca dolar boşa harcanmaktadır. Bu kaybın büyük bir bölümü demir ve çeliğin paslanmasındandır. Paslanma; demirin havadaki oksijenle birleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu sonuç elektro kimyasal bir reaksiyondur. Bu sebeple malzemenin bir alanında başlayan paslanma boyanın altından geçerek diğer bir alanda da ortaya çıkabilmektedir.

İnşaat sektöründe de kullanılan demir ve çeliklerin dayanıklı olması gerekir. Ankara Gürşah Demir Nervürlü İnşşat Demiri üretiminde adını duyurmayı başarmıştır ve kaliteli hizmetler vermeye devam etmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın