Ceza Hukuku Nedir?

Hukuk sistemi içinde suç sayılan eylemlerin ve bunlara uygulanacak cezaların temelini oluşturan hukuk dalına ceza hukuku denir. Dar anlamda ceza hukuku sadece suçları ve bunlara uygulanacak yaptırımları ele almaktadır. Geniş anlamda ise bu unsurların yanında ceza mahkemesini ve infazı da ceza hukuku kapsamındadır.

Ceza hukuku, ilk çağlarda insanların birbirlerine ihtiyaç duymaları ile birlikte oluşturdukları topluluklarla beraber ortaya çıkmıştır. Bu dönemlerde topluluğa zarar veren davranışlar liderin uyguladığı yaptırımlarla cezalandırılırken; devletin ortaya çıkması ve otoriteri eline almasıyla devlet cezalandırma yetkisine sahip oldu.

Ceza hukukunun en tartışılan noktalarından biri de ceza miktarıdır. Bu hukuk dalının ilk çıkışından itibaren uzun bir süre boyunca suç kabul edilen eylemlerin karşılığında verilen cezalar abartılı olmakla birlikte, zamanla insanların onuru, kişinin pişman olma ihtimali gibi durumlarla yumuşatılmıştır. Sonuçta cezalandırmanın amacı tartışmaları da konuya etki etmiştir ve ceza miktarının belirlenmesinde suçluyu topluma geri kazandırma fikrinin de göz önünde bulundurulması sağlanmıştır.

Bursa Ceza Hukuku Avukatı ihtiyacınız için Av. Elif Çavuşoğlu ile irtibata geçebilirsiniz.