Ceza

HAYATIMIZA bir anda 2006 Yılında ışınlanan Rap Müziğinin ülkemizde sevilmesine dinlenmesine vesile olan genç rapçı  Üsküdarlıdır tam bir semt çocuğu olan Ceza hayata karşı duruşunu yaptığı müzik ile gözler önüne sermektedir.

Şarkı sözlerini dikkatlice okuyup anlamaya çalışırsanız içerisinde geçen hayat dersleri onun gönlünden dökülen kelimelerin isteklerin çabalamaları olduğunu göreceksiniz.

Tam bir Hayvan sever olan Ceza Beykoz sırtlarında sessiz sakin müstakil bir villada yaşamını hayat arkadaşı ve beslediği onlarca hayvan ile sürdürmekte. Beslediği kedilerin köpeklerin sayısı belirsiz ayrıca mama ve masraflarınnı karşılayıp bir kenara çekilmiyor hepsi ile ayrı ayrı özenle vakit geçirip yaralarına merhem sevgisiz yüreklerine sevgi oluyor.

Evin delisi markası ile tüm gençlere yardımcı oluyor kendisi sıfırdan çıktığı bu yolda ne denli zorluklar olduğunu bildiğinden amatör rapçilerin elinden tutuyor.

Tam bir oyun delisi olan ünlü Rapçi Assasin de ilk 100 de yani oldukça başarılı. 2007 yılında en iyi Türk sanatçı ödülünü aldı ve ödülünü alırken ona yakışanı yapı barış mesajı  verdi.  2007 yılında Almanya devleti tarafından desteklenen bir proje kapsamında Türk, Alman, Arap ve çeşitli etnik gruplardan gençlere workshoplar yapmıştır. Proje ”Ceza & Friends” adıyla Berlin Hebbel Tiyatrosu’nda 1 yıl boyunca devam etmiştir.

2008 yılında bestelediği “Karşı Takıma El ver” ile Fair play ödülünü ve şeref diplomasını da almaya hak kazanmıştır. Hemen ardından 2009 yılında eurosıona katılması istenmiş ancak hayata bakış açısı ve bildiği doğrular ile uyuşmadığından bu isteği geri çevirmiştir.

Yine Ceza Yine şaşırtmadı Bul Kon şarkısı ile Japonyada listelere giren ilk Türk sanatçıdır. 2011 çıkışlı ”40” adlı sinema filminde santçının çeşitli şarkıları kullanılmış, filmin 2009 Osaka Film Festivalinde gösterilmesi sonucu ”açık ara bul kon” adlı şarkının klibi japon müzik kanallarında yayınlanmış, kulağa oldukça farklı gelen nakaratının tesadüf eseri japonca da kolay telafuz edilmesi sonucu parça halk arasında hızla yayılmıştır.

Kliplerinde lüks masraflardan kaçan Ceza pahalı arabalar ile değil daha makul araçlar ile ama orjinal içeriklerin olduğu şaşalı mobilyalar ile değil kullanılabilir halktan eşyalar ile kameraların karşısına geçmektedir. Yaptığı her işin altında kendi imzası kendine göre estetik duruşu mevcuttur ve bununla gurur duyduğunun farkındayız.

Tamamı ile Savaş karşıtı özgün düşünceler sahip olan Ceza tam bir barış yanlısıdır. Hiç bir alanda düşüncelerini söylemekten kaçınmadan şarkılarında dahi bunları dile getirmiştir.

Minik serçe Sezen Aksu ile yaptıkları düet çok yankı yapmıştı gelin şarkının sözlerini biraz hatırlatalım ;

birer birer kayıp giderde her bir sevilen, yenisi gelmez, eline geçmez hele ki değeri hiç bilinmeyen, yürekte varsa sevgiden de ötesi, sen ağlasan da boş, ışıkta yaksan nafile, odan karanlık hep loş, hayatın emri hep koş, bayağı bir bekledim boş, yaşantım sanki bir savaş ve hoşta bazen, ama ateş kesildiğinde ve de sular durulduğunda, yoksa hep gülerdi insan, hep kalırdı masum, saygıda bir kusur ettiğinde minnetinde değeri yok, kafalarda hesaplar yapılır ve mesafeler konur, fakat bu kalp unutmaz, unutamaz ki zaten, her kalp yıkılır ancak yenisi bulunamaz bir mesken, her anım birini özler, rüyada yolunu gözlediğim, düşünceler ve benliğimle canlanır tüm hatıralarım, bitince yalnızım, gözümü açtığımda kalmışım yanımda ailem ve birde arkadaşlarım….  gelsin hayat bildiği gibi gelsin, işimiz bu yaşamak, unuttum bildiğimi doğarken, umudum ölmeden hatırlamak… şimdi boşuna bakma saate zaman geç oldu, dün annem elimi tutarken bugün 29’da doldu, vakit can almaz ancak can yakar, fakat bir bekle bak, knock out olursan çok sakat, mücadeleyle geçen hayatta son round, kazanmak herkes ister, ne istediğini bilmektir önemlisi var mı listen, hayallerin, hırsın, cesaretin, sabır selametimse intikam felaketimdir, ne mektebimde vardı huzurum, ne vardı evde, çıkıp bir başıma ağlamaktı belki caddelerde, hayallerin kurulduğu ve düşlerin yok olmadığı, bu gözlerinse dolduğu, zamanın donduğu bir yerdeyim, düşünceler dumanlı dağlar aynı, gözse puslu, bir bakmışım mesafeler uzun ve tozlu, benimse yol yürür gider bir seyyah olurum, ne paranın bir değeri vardır aslında, ne de şerefle onurun… ameleydim eskiden şafak sökerdi her gün işe giderken, cebimde yoktu bir kuruş ve Üsküdar’ımın her bir yeri yokuş, her gün yeni bir suç, ittiler fakat ben olmadım tuş, kanatlı doğmamış kuş, vakit hiç geçmemişti, ben hep aynı yerde saydım, ekmekle vardı kavgam daha bir sertti günler, ve geçmişeydi saygım, gelecekti kaygım, kelebekti kalbim, akar giderdim olsa bile bir derdim hep gülerdim, ve ağladığımı görebilen bir annem birde ben, inceden bir perde vardı gözlerimde, göz görür fakat dilim susardı, ayaklarım, elim, kolumda bağlı, hayat bu dile kolay velakin her bir yerine ağrı, ve kimi zaman düşündüm, aslında hiç üşenmedim ben hep düşündüm, hayata karşı dört silahşör hep güler sanmıştım, bu öyle lanet olası tos bir pembe ki bir baktım her şey ciddi ve hemen uyandım gelsin hayat bildiği gibi gelsin, işimiz bu yaşamak, unuttum bildiğimi doğarken, umudum ölmeden hatırlamak  Sezen Aksu’nun da Bir Rap sanatçısıyla ilk düeti olan bu parça dillerde pelesenk oldu Ceza sever ve Minik serçenin hayranları listelerin başından uzunca bir süre indirmedi parça hep dillerdeydi.

Ceza ve Sezen Aksu’nun düetini yer aldığı albüm satışı bir hayli patlama yapmış ikili çok beğenilmişti. Kendi içlerinde ikisininde hayat tarzları yaşam felsefeleri farklı olan iki sanatçının bu denli yakışacağını kim bile bilirdi. Sezen Aksu Tam bir Kırmızı Halı Kadını iken Ceza isyankar asi genç kıtaların buluşması benzetmesinin yapılması hiçte absürt durmadı.

Ceza rakipleri tarafından kurulan tezgahlara aldırış etmeden ardından çevrilen dala vereleri hep görmezden geldi doğruluğundan hiç şaşmadı magazinden gece hayatından uzak sesiz sakin bir ormanın içinde en sevdiği şey hayvanları ve eşi ile mutlu bir hayat sürmekte. Taşkınlığı olmayan Genç adam amatör rapçilerin göz bebeği idolü hemen hemen tüm sosyal sorumluluk projelerinde adını duyuran Ceza yaptıkları ile de ardından gelecek olan nesile iyi örnek oluyor gibi Başarılarının devamını dileriz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın