Eldeki Ceviz Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Eylül ayı itibariyle cevizler yeşil kabuğu ile piyasalara çıkmaktadır. Taze cevizlerin eşsiz lezzetine hayır diyemeyen kişiler, ellerinde koyu kahve ve bazen siyaha dönen koyu bir leke ile karşılaşırlar. Ceviz lekesinin bulaşması ve kalıcı hale gelmesi çok kolaydır, anında oluşmaktadır. Lekeyi çıkarmak çok zor ve zahmetli bir iştir. Cevizin yeşil kabuklarında yağlı boyaya benzer bir etki bulunmaktadır. Cilt dokusunda anında yayılır ve deriye işler.

Ceviz Lekesi Oluşmaması için Neler Yapılmalıdır?
Elde ceviz lekesi oluşmaması için yumuşak ve ince bir eldiven kullanmak gerekir. Bu sayede olası bir ceviz lekesi önlenmiş olur. Yeni oluşmuş ceviz lekeleri kurumadan çamaşır deterjanı ile yıkandığı durumda lekeler yok olur. Taze ceviz ayıklarken eski kıyafet yada önlük kullanmak gerekir.

Ele Bulaşmış Ceviz Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Önlem alınmadığı durumda elde ceviz lekesinin olması kaçınılmaz bir durumdur. Lekeden kurtulmak için pratik ve kesin çözümler bulunmaktadır. 2 bardak suyun içerisine 2 kaşık sirke dökülmeli ve karıştırılmalıdır. Eller bu karışım içinde yıkanır, ovulur ve sirkeli suyun içerisinde bir süre bekletilir. Ceviz lekeleri daha önce oluşup kuruduysa eller önce çamur ve kil ile ovulur, leke yumuşatılır sonrasında ise sirkeli su ile tekrar yıkanır. Bu işlemler sonucunda eldeki taze ceviz lekesinden kurtulmak mümkündür.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın