Esnaflık

Esnaf sözlük anlamı küçük çapta ticaretle ya da el zanaat’larından biriyle uğraşan kimselere denir. Bana göre esnaf sıcak bir gülümsemedir. Eskiden okumayanların kişilerin çıraklıktan başlayıp işin piri olma yolunda olarak bilinirdi. Ve pek tercih edilmezdi. Günümüz Şartların da şuan öyle bir noktaya geldi ki Gençler arasında bile okumakla uğraşamayacağını anlayanlar birer birer esnaflık öğrenmeye başladılar. Ve bu alanda eğitimler verilmeye başlandı. Aslına bakılırsa esnaflık üniversite hayatından çok karışık ve riskli bir alan gibi görünür ama bu varsayım doğrudur.

Günümüzde ise kazancın nereden geleceği hiç mi hiç belli olmuyor. Çünkü üniversiteli okuyup atanamayan ve elinde de herhangi bir el becerisi olmayan gençler için de en kısa para kazanma yolu esnaflıktan yani ticaretten geçiyor bu unutmayın.

Eski esnaflar bir anda esnaf olmak için atılım gösteren yeni nesil gençleri de pek anlamış değillerdir. Çünkü; hiçbir iş bilmeden bu işe nasıl girilir diye düşünen yok…

İster esnaf olun isterseniz de esnaflığa yeni adım atacak biri olarak kesinlikle batmayı sizde istemezsiniz. Ama esnaflık bir çok sektörü içinde barındırır nasıl mı?
Örneğin; Bir Mobilya mağazasının sahibini düşünün bu sektöre çekirdekten yetişmiştir Belki ama üründe kullanılan ağacın türünden ürünün maliyetini ve bir çok şeyi öğrenmiştir.

İşinde ve sektöründe kalıcı olmak girdiği sektörden yıllarca ekmek yemek istiyorsanız kesinlikle doğru alanlara yönelmesi ve sağlam adımlar atması gerekir. Günün ve geleceğin en karlı ve en kalıcı esnaflık fikirlerini bulmak için aslında çok düşünmesi ve kendine göre fizibilite raporu yapmalıdır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın