Güve Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Güve genelde evde yaşayan gri renkte olan bir hayvandır. Özellikle tahıl gibi gıda ürünleri ile beslenen güveler, insan sağlığına zarar vererek hastalıklara neden olur.  Güve ile mücadele ederken bunlar göz önüne alınmalıdır. Güve tarafından ısırılmış ya da temas etmiş gıdalarla yapılan yiyecekler son derece sağlığı zararlıdır. Güveler açlığa ve susuzluğa çok uzun süre dayanabildikleri için 2 yıl kadar hiç dışarı çıkmadan kozasında yaşayabilir. Güveler ışığı sevmediklerinden geceleri aktif olurlar. Bu yüzden geceleri güvelerden kurtulmak daha kolaydır. Güve ile mücadele edildiği zaman bu bilgi göz ardı edilmemelidir.

İnsanların daha çok bildiği güve türleri; elbise güvesi, deri güvesi, tahıl güvesi, mobilya güvesi, ahşap güvesi gibi türlerdir. Aynı zamanda eşyalara da hasar veren güveler, haşere ilaçlama firmaları tarafından önlenebilmektedir. Güve ile mücadele durumuna göre  en etkilisi güve ilaçlama yöntemidir. İlaçlama yapılırken kesinlikle buna dikkat edilmelidir.

Güvelerin üremesi hava sıcaklığına ve güvelerin beslenmesine göre değişmektedir. Pire iyi beslenirse, yaklaşık bir yılda 3-4 defa üreyebilirken,  uygun sıcaklığa ulaşan güve yumurtaları  10 gün içinde olgunlaşır. Soğuk havalarda ise yumurtaların olgunlaşmaları 30-40 günü bulabilir. Yumurtadan çıkan larvalar 30 gün içinde ergin hale gelir. Her böcek, haşere türü gibi güve olarak çoğalmasına izin verilmeden böcek ilaçlama ile engellenmesi gereken bir türdür.  Güve ile mücadele edecek kişilerin ilk önce güvelere karşı  bilgilendirilmesi gerekir. Güve hakkında bilgiye sahip kişi, güve ile mücadele ederken daha bilinçli davranır. Güve ilaçlaması sayesinde kısa zamanda güveden kurtulabilirsiniz.

Güve ilaçlaması böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılan ilaçlama yöntemlerine göre, alana göre ve böcek türüne göre değişiklik göstermektedir. Kimyasal içeren bu ilaçlar yanlış kullanılırsa hem kişilere hemde ilaçlama yapılan alandaki gıdalara zarar verir. Güve ilaçlaması olarak kullanılan ilaçlar sıvıdan oluşmaktadır. Güve ilaçlaması için kullanılan tarım ilaçları hiç bir şekilde çözüm olmadığı gibi ilaçlama yapan kişi için de boşa zaman kaybıdır. Bu yüzden tamamen güvelerden veya istemediğiniz böcek ve haşerelerden kurtulmak için profesyonel bir yardım almanız her açıdan iyi olacaktır. Özellikle İstanbul gibi hava sıcaklığından başka nem oranı da yüksek bölgelerde yaşıyorsanız güve ile karşı karşıya gelmeniz çok fazladır. Eğer güve sorununuz varsa en kısa zamanda profesyonel Büyükçekmece böcek ilaçlama firması ile irtibata geçmelisiniz.