Her İnsan Değerlidir

Mutlu olmanın yolu Allah’ı sevmekten başlar. “Biz, yani kendimiz çok değerliyiz, çok mühimiz. Dünyada tekiz, bir eşimiz, bir benzerimiz yok. Öldüğümüzde bize her yönüyle benzeyecek başka biri daha gelmeyecek. Yaşadığımız sürece, dünyada belki görüntü olarak benzerlerimiz olabilir ama her yönüyle bir eşimize, benzerimize rastlanmayacak. Ailemiz, çevremiz, milletimiz ve bütün dünya için çok mühimiz. Allah’ın o muhteşem ilminin harmanında şekillenmiş; kokusu, rengi, şekli farklı olan dünyada tek marka çiçeğiz.

Bugüne kadar milyonlarca insan doğdu, öldü ve hepsi de birbirinden farklıydı. Bu nasıl harika bir ilimdir? Sırf insanın bu benzersiz yaratılışı bile Allah’ın varlığına muhteşem bir delildir.

Yaradan’ın yarattığı insana bakın. Binlerce yıldır bütün organlarımız hep aynı yerinde; kulakların gözle, burnun ağızla yer değiştirdiğini gördünüz mü? Organların yerleri o kadar muhteşem bir tasarımla düşünülmüş ki, ‘Bu organın buradan başka daha uygun olabileceği bir yer yok.’ diyorsunuz. Bu da binlerce yıl önce insanı yaratırken Yaradan’ın bu organların yerini bu kadar mükemmel tayin etmesi, yine onun olağanüstü bir ilminin olduğunu göstermiyor mu?

Ey insan, kendi kıymetini bil. Dünyada tek olduğunu, eşinin benzerinin bulunmadığını ve böylesine büyük bir ilim sahibi Yaradan’ın seni yarattığını bil. Ona göre davran. İnanın bu herşeye değer.

Yapılacaklar kendimiz istediğimiz için yapılması gerektiğidir.”Başkaları istediği için değil. İşte o zaman gönlümüze bir mabet gibi davranmış, hayatımıza gün değil, günümüze hayat eklemiş, mutlu yaşama adına önemli bir adım atmış oluruz.”

Her insan değerlidir. Size değersiz olduğunuzu hissettirenlerden de uzak durun. Onlara ihtiyacınız yok. Değer, kıymet bilen insanlarla arkadaşlık, dostluk edinin. İşte o zaman mutlu olacaksınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın