İdeal Çalışma Koltuğu Nasıl Olmalıdır?

ÇALIŞMA hayatımızda, özellikle mesleğiniz masa başında ise gününüzün çoğunu koltukta oturarak geçirirsiniz. Koltuğunuz rahat değilse pek çok rahatsızlık duymaya başlarsınız. Bunun için oturduğunuz koltuk önemlidir. Koltuk seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bunlar;

Koltuk Genişliği
Koltuğunuz vücut ölçülerinize göre yeterli oturma alanına sahip olmalıdır. Oturduğunuz zaman üst bacak bölgeniz desteklenmelidir.

Koltuk Yüksekliği
Sağlıklı koltuğun temel özelliklerinden biri koltuğun aşağı yukarı vücut ölçülerinize göre ayarlanabilir olmasıdır. Çalışma koltuğunuzu ayarlarken dikkat etmeniz gereken nokta ayaklarınız yere tam basmasıdır.

Bel Desteği / Sırt Yüksekliği
Sağlıklı bir çalışma koltuğunda bulunması gereken en önemli özelliklerden biri vücudunuza uygun olarak ayarlayabileceğiniz bir bel desteğine sahip koltuktur. Bel desteği sayesinde alt omurga ve bel boşluğu desteklendiği için uzun süreli oturmaya bağlı bel üzerindeki baskı ve yük azalır.

Sırt yüksekliğini vücut ölçülerine göre ayarlayabileceğiniz koltuk, omurganız üzerinde stresi ve baskıyı azaltır. Doğru sırt yüksekliği bacak ve kollarınızın pozisyonunu düzeltir. Bu sayede sağlıklı bir duruş pozisyonuna sahip olursunuz.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın