Kan Lekesinden Kolayca Kurtulmanın Yolları

Günlük hayatta karşılaşılabilen leke türlerinin başında gelmektedir kan lekesi. Giysiden halılara; halılardan döşemelere birçok yere sıçrayabilir. Her yüzey türüne uygun kan lekesi çıkarma işlemi vardır. İşte yöntemleri;

Soğuk su ile yıkamak, yeni sıçramış eşyanız bir giysi ise soğuk su ile yıkamak çözüm yolu olabilir. Kan lekesi mobilya yada halınızın üzerinde ise bir sünger yada bez yardımıyla soğuk su ile silebilirsiniz.
Oksijenli su kullanmak; Kumaşları ve kıyafetleri ağartma olabileceğinden dolayı kumaşın küçük ve görünmeyen bir yerinde deneme yapılmalı ve sonrasında kullanılmalıdır. Lekeli kumaşı oksijenli su doldurulmuş kaba koyup biraz beklemenizin ardından soğuk su ile durulayın. Beton gibi sert bir yüzeyde kan lekesi kolayca çıkacaktır.
Tuz ve su kullanarak temizlemek; kumaşınız narin bir yapıda ise küçük bir kapta tuz ve suyu karıştırmalı ve lekenin üzerine uygulanmalı ve soğuk suyla durulanmalıdır.
Amonyak kullanmak; kan lekesinin güçlü olduğu durumlarda bir yemek kaşığı amonyağı yarım bardak suyla karıştırıp lekenin üzerinde bekletin ve bol su ile durulayın. Amonyağı keten, ipek ve yünlü kumaşlarda uygulamayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın