Kesinlikle Boş Kağıtlara İmza Atmayınız!

Şimdi neden böyle bir şey yapılsın ki diye düşünebilirsiniz. Ancak öyle durumlar ortaya çıkıyor ki bazen karşınızdaki insana güvenerek, bazen bilmeden bazen de psikolojik durum veya baskı yüzünden hatta bir tehdit sonucu imza atmak zorunda kalabilirsiniz. O an düşünmeden yaptığınız bu şey size ağır sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden sebebi açık açık belli olmayan bomboş bir kağıdın üzerine asla ve asla imza atmamalısınız. Peki atarsanız ne olur bir de hukuki sonuçlarını inceleyelim…

Hukuk dilinde beyaz imza olarak bilinen boş kağıda imza atılması durumu bu evrağın senet gibi doldurulması sonucu kişinin borca girmesine sebep olabilir. Bu durum suç sayılsa da ispatlanmadığı durumda hiçbir dava sonuç vermez. Ancak ispatlandığı takdirde şikayet üzerine bunu yapan kişi 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Ayrıca o kağıda belli bir para miktarı yazılmayıp sizin üzerinize olan ev veya araba yazılma ihtimali de yüksektir. Dolandırıcılar adeta sizin rızanızla evinizi ve arabanızı alıyormuş rahatlığıyla bu imzanızı kullanabilirler. Bunları yaşamamak için daha dikkatli olmalı ve asla nedensiz yere bir yere imzanızı atmamalısınız. En güvendiğiniz insana karşı bile niyetiniz bu olmalıdır. O asla yapmaz demeyin, insana en büyük zararı en sevdikleri verir unutmayın! Çünkü aynı zamanda sizin nelere sahip olduğunuzu da bir tek en yakınınızdaki bilebilir.

Bu şekilde imza atıp en büyüğünden en küçüğüne tüm mal varlığını kaybeden birçok insan vardır. Ne kadar uğraşılsa da ispatı olmadığı için kimsenin bir şey yapma yükümlülüğü yoktur. Sonradan pişman olmak, ah vah demek yerine bu konular hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olmalısınız. Aksi takdirde ev, araba, arsa, evinizdeki değerli her eşya, mobilya, beyaz eşyalar, televizyon ve bilgisayarlar kısaca sizin üzerinize ait olan her şey! tuzla buz olabilir. Özellikle de yaşlılar ve okuma yazması olmayan insanlar bu açıdan büyük risk altındalar. Önce kandırıp daha sonra bunları yaşatacak kötü kalpli ve art niyetli birçok insan ne yazık ki oldukça fazla! Siz siz olun kimseye güvenmeyin. İmzanızı asla boş evrak üzerine atmayın. Herhangi bir tehdit ve tehlike anında da polisten yardım istemeyi unutmayın. Onlar sizler için gereği ne ise yaparlar. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız Geyikli Aydın Hukuk Bürosu gibi işini bilen uzman avukatlardan destek almanızı öneririz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın