Laminat Parkenin Üretim Aşamaları Nelerdir?

Laminat parke dekoratif ve estetiğinin yanında işlevselliği açısından da tercih edilmektedir. Evlerde ve işyerlerinde sıklıkla kullanılan Laminat parkeler yerden ısıtmalı zeminler için uyum sağlaması, halı ihtiyacını aza indirmesi, temizliğinin kolay olması açısından  sıklıkla tercih edilmektedir.  Peki günümüzde bu kadar yaygın olan laminat parkeler nasıl üretiliyor ve hangi aşmalardan geçiyor bunlara bir göz atalım.

İlk aşama: Hammadde

Laminat parkenin hammadddesi ağaçlardır. Talaşların işlenmesinden yağıldığı için. ilk aşamada ağaçlar toplanır, kesilir ve düzenlenir.

İkinci Aşama: Talaş

Ağaçlar toplandıktan sonra işlenir. Makinelerden geçirilerek kabukları soyulur ve talaş elde edilir. Elde edilen talaşlar pek çok aşamalardan geçirildikten sonra arındırılır.

Üçüncü Aşama: Tabakalar
Dört ana tabakadan oluşan laminat parkelerin her tabakasının işlevi farklıdır. Talaş işlenerek parkelerin katmanları oluşturulur.

Dördüncü Aşama: Desen / Baskı

Parkenin görüntüsünü oluşturan desen, dekor tabakası parkenin en önemli tabakalarından biri . Özel olarak hazırlanan baskılar bu tabaka için, her bir parkeye hızlı bir şekilde uygulanır.

Son aşama: Parke kesim

Laminat parkeler tüm aşamalardan geçtikten sonra üretimin sonuna doğru kesim için makineye gider ve parkeler döşenmeye hazır hale gelir.  Çeşittli oranlarda kesilen parkeler numune çalışmalarından sonra mağazalara paketlenerek satışa gönderilir.

Laminat parke seçerken mobilya, perde ve halımıza uyum sağlaması gerekir. Böylelikle iyi bir konsepte sahip olmuş olursunuz. Doğru parke seçimi için üsküdar laminat parke ile ile irtibata geçebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın