Limonlu Suyun Faydaları

Sabah uyanıp yüzümüzü yıkadıktan sonra ilk içtiğimiz şey ne oluyor? Ya çay ya kahve ya da ya da latte.

Peki bunların yerine size limonlu suyu önersek? Aç karnına ilk omu içilir dediğinizi duyar gibiyim. O zaman gelin bakalım limonlu suyun faydaları nelermiş.

1-Sindirimi kolaylaştırır, vücuttan ödemi atar

Limon, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin. Böylelikle sindirim sistemindeki toksinlerin atılmasına yardımcı olmakla kalmıyor, ayrıca hazımsızlık belirtilerinden de kurtulmanızı sağlayarak midenizi rahatlatıyor. Dolayısıyla sabah içtiğiniz bir bardak limon suyu güne temiz bir mideyle başlamanıza yardımcı oluyor.

2-Vücudun pH seviyesini dengeler

Limon malumunuz asidik bir besin. Ancak vücuda girdiğinde alkaline dönüşüyor. Böylece içindeki mineraller sayesinde vücudunuzu alkalize etmeye yardımcı olarak pH seviyesini dengeliyor, vücudun asidik olmasının önüne geçiyor.

3-Doğal bir idrar söktürücü

Limonlu su idrar miktarını artırarak toksinler gibi istenmeyen maddelerin vücuttan hızla atılmasına yardımcı oluyor ve idrar yollarınızın daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

4-Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan sizi korur

C vitamini açısından oldukça zengin olan limon soğuk algınlığı ve gribe yol açan mikroplara kalkan oluyor. Ayrıca demir emilimini artıran limon bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Antienflamatuar özellik taşıyan limon astım ve diğer solunum problemlerine de iyi geliyor.

5-Ağız kokusunu giderir

Sabahları daha fazla hissedilen ağız kokusuna birebir olan limonlu su ayrıca diş ağrıları ve diş iltihabı sorunlarında da rahatlatıcı bir etki yaratıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta dişinizi ya limonlu su içmeden önce fırçalamanız ya da limonlu suyunuzu içtikten sonra araya biraz zaman koyup ardından fırçalamanız. Sitrik asidin diş minesini aşındırmasını hiç istemeyiz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın