Mutfakta 7 pratik püf bilgi

İster çalışan kadın olun, isterseniz ev kadını. Tüm kadınların her gün vaktinin çoğu kısmı mutfakta geçiyor. Öğrendiğimiz her bilgi mutfaktaki işimizi kolaylaştırdığı gibi başarımızı da arttırıyor. İşinizi kolaylaştıracak bu pratik bilgiler zamanınızı değerlendirmenize yarayacak.

1Soyulmuş patateslerin kararmadan saklanabilmesi için: Saklanacak kabın içine su, bir tutam tuz koyun. Buzdolabında saklayın gerektiği zaman suyla yıkayıp kullanın. Ancak uzun süre buzdolabında tutacaksanız, iki günde bir patateslerin suyunu değiştirmeniz gerekmektedir.

2-Balık çorbası yaparken suyunun daha lezzetli olması için balıkları en az 45-60 dakika kaynatın. Baş ve kuyruk kısımlarını yemiyor olabilirsiniz ama balık çorbasını pişirirken, mutlaka içine koyun. Bu kısımlarının en lezzetli yerleri olduğunu unutmayın.

3-Börek üzerinin kızarması için üzerine yumurta sürülür, evde yumurta kalmamışsa, biraz yoğurdu bir yemek kaşığı yağla karıştırıp sürebilirsiniz. Bu yöntem ayrıca böreğinizin daha kıtır kıtır olmasını sağlar.

4-Dereotu ve maydanozu taze saklamak için: Temiz bir havluya kaplayacak şekilde sarın, bu şekilde naylon torbaya koyup buzdolabına saklamaya bırakabilirsiniz. Veya dereotu veya maydanozu yıkayın. Su dolu bir bardak içine çiçek gibi yerleştirin. Bu bardağı buzdolabına koyun. Maydanoz ve dereotu en az 10 gün canlılığını yitirmeyecektir. iki günde bir suyu değiştirmeniz gerekir.

5. Yeşil sebzelere rengini veren  klorofil maddesidir. Pişirdiğinizde sebzelerin bu yeşil rengi daha az kaybetmeleri için, önce bol buzlu suda bekleterek, klorofilin sabitleşmesini sağlayın.

6-Kesik limonu nasıl saklarsınız: Limonun kesik olan bölümüne bir miktar toz şeker serpin ve şekerli bölümünü bir tabağa kapatın. Limonun kesik bölümü iki hafta kurumadan kalacaktır.

7-Tavuk eti çabuk bozulan gıdalardandır. Fakat tavuğu doğradığınız yer de çok önemlidir. Tavukları tahta veya plastik kesme tahtalarında kesmeyiniz. Çünkü tavuk çabuk bozulduğu için tahta üzerinde kalabilecek bir parça, mikroorganizmaların çoğalmasına neden olur. Bunun için kesme tahtasını cam veya mermer olarak kullanmalısınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın