Şampiyonlar Ligi

ŞAMPİYONLAR Ligi, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği ‘nin her yıl düzenlediği, UEFA ‘ya bağlı birinci lig’teki takımların mücadele ettiği bir futbol organizasyonudur. Avrupa ülkelerinin kendi ülke liglerinde birinci olanların direkt katıldığı ikinci olanların ise ön elemelere girerek katıldığı bir organizasyondur.

İlk kuralar çekildikten sonra takımlar ” A, B ,C “vb. şekilde gruplara bölünürler. Her grupta dört tane takım olur.Bu takımlar birbiriyle ikişer kez maç yaparlar (kendi sahaları ve deplasman olarak). Bütün maçlar bittikten sonra takımların puanları toplanır. Birinci ve ikinci olanlar tur atlayarak devam ederler.Üçüncü olanlar ise UEFA ligine yani bir alt lige düşerler. Dördüncü olan takım ise hiçbir yere katılamaz direkt olarak elenir.

2015-2016 sezonunda şampiyon olan Beşiktaş geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Liginde ülkemizi temsil etmiş ilk turda ikinci olarak UEFA’ ya gitmiştir. Başarılı maçlar çıkarsa da yeterli olamamış, elenmiştir. Bu sezon, yani 2016-2017 sezonunda tekrardan şampiyon olan Beşiktaş, bu sezon da Şampiyonlar Ligine direkt olarak katılmaya hak kazanmıştır. Birde Medipol Başakşehir vardı ancak o ön elemelerde elendi ve Şampiyonlar Ligine katılamayacak.

Ülkemizin tek temsilcisi, bir sürü güzel başarılara imza atmış, sadece Türkiye ‘de değil bir çok Avrupa ülkesine de sesini duyurmuş başarılara imza atmıştır. Peki tek temsilcimiz olan bu Beşiktaş hangi gruptadır ? Grubunda kimler vardır ?

Beşiktaş, Şampiyonlar Liginde “G” grubunda yer alıyor. Grubunda ise; AS Monaco, Porto, RB Leipzig takımları yer alıyor. Biraz da takımları tanıyalım.AS Monaco, geçtiğimiz sene 2. olarak Şampiyonlar Ligine katılmıştır. Fransa Ligi’nin takımıdır.  Porto ise Portekiz ligindedir ve geçtiğimiz sezon 2. olarak bitirmiştir. Gelelim RB Leipzig’e, Almanya liginin en iyi takımlarındandır ve  geçtiğimiz sezon 2. olarak bitirmiştir.

Beşiktaş’ımızın maç fikstürü;

13.09.2017: Porto- Beşiktaş

26.09.2017: Beşiktaş- RB Leipzig

17.10.2017: AS Monaco- Beşiktaş

01.11.2017: Beşiktaş- Monaco

21.11.2017: Beşiktaş-Porto

06.12.2017: RB Leipzig- Beşiktaş

Peki bu maçları nasıl izleyebiliriz ? Beşiktaş’ın stadında olan maçları Beşiktaş’ın stadında izleyebilirsiniz. Biletlerinizi Passolig üzerinden online olarak alabilirsiniz. Genellikle koltuk seçimi yapmak zor oluyor ama eğer sitede yoğunluk yoksa istediğiniz yerden alabilirsiniz. Onun dışında stada girebilmeniz için takımınıza ait kombine olması gerekiyor.

Yurt dışında olan maçları izleyip izleyemeyeceğinizi takıma ait yönetici ve başkanlar belirliyor. Bunun sebebi ise deplasmanda kavgaların çıkması, sahaya madde atılması, koltuk fırlatma vb. kısacası futbol fedarasyonuna aykırı davranışlarda bulunan taraftarların olmasıdır. Bu tarz davranışlarda bulunan taraflar, takımlarına çok ciddi hukuksal zararda bulunuyor ve ne kadar iyi avukat tutarsan tut bir işe yaramıyor. Çok yüklü miktarda para ödüyor, aynı zamanda da seyircisiz oynama cezası bile verilebiliyor. Bu yüzden artık başkanlar durumu riske atmamak için deplasman takımlarına taraftar götürmeme kararı alıyor.

Aslına baktığımızda, grupta tek birinci olarak katılmış ve tek lig şampiyonu, temsilcimiz Beşiktaş’ tır. Ancak gruptaki diğer rakiplerimizin de çok iyi takımlar olduğunu unutmamalıyız.Umarım çok iyi başarılara imza atar Türk Futbolunu daha iyi seviyelere ulaştırırız. Neyse bana müsaade, malum maç başlıyor  🙂

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın