Sebze ve Meyvelerde Bıçak Kullanmak Doğru Mu?

Mutfağımızın en önemli araç gereçlerinden biride bıçaklardır. Doğru bıçağı doğru yerde kullanmak yapacağınız yemeği bile etkileyecektir.

Sebze ve meyve soyarken bıçak kullanmak sebze ve meyvenin içindeki  vitamin ve mineral kayıpları yaratacağı için kullanılmamalıdır. Sebzeler ayıklandıktan sonra yıkanmalıdır. Çimstone tezgahınızın üstünde de bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yediğiniz gıda yararlı bile olsa aşırı tüketmek yararlı değildir. Sebze ve meyveler için de geçerlidir bu. Çünkü fazla sebze yediğinizde doyacak ve midenizde diğer besin gruplarına yer kalmayacaktır. Sebzeyi pişirdikten sonra çok fazla bekletmeden yemelisiniz. Salatayı da yemeden önce hazırlayın.

Sağlıklı beslenme deyince en büyük yanlışlardan biri sebze ve meyveyi abartmaktır. Tek tip beslenme olduğu için bu tür beslenme şekli önerilmemektedir.. Sebzeleri pişirildikten sonra bekletilmeden tüketmek, vitamin ve mineral açısından daha etkilidir. Ayrıca meyvelerin suyunu içmek yerine meyvenin kendini yemek daha iyidir.

Eğer sebzeleri ağırlıklı olarak salata şeklinde tüketiyorsanız yeme den önce doğranmalıdır. Mümkünse büyük parçalar şeklinde doğranmalıdır. Çünkü sebze ve meyvelerde vitamin kayıpları çok fazla oluyor. Sebze ve meyvelerde  suda eriyen vitaminler olduğundan havaya, suya, ışığa maruz kaldığında vitamin kayıpları olmaktadır. Bunları büyük parçalar şeklinde doğramalı. Kesme işleminde kesinlikle bıçak kullanılmazsa bu kayıpları aza indirmiş olursunuz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın