SEO Hizmeti Nedir?

SEO Hizmeti nedir? Bunun cevabını verebilmek için, öncelikle SEO nedir, bunu izah edelim. Search Engine Optimizasyon, Arama Motoru Optimizasyonu kelimelerinin ingilizcesinin baş harfleri ile oluşmuştur. Google, Bing, Yandex vb. bilinen arama motorlarında, bir kelime ve kelime grubu ile arama yapıldığında listelenen web siteleri içinde, sizinde web sitenizin yer alması için yapılan çalışmalara verilen addır.

SEO Hizmeti yada SEO Çalışması denildiğinde, neler yapılıyor? SEO Firmaları nasıl web sitelerini birinci sayfaya getiriyor? SEO yapmak zor mu? Birinci sayfada olmayan bir sitenin, seo ile birinci sayfaya gelmesi ne kadar zaman alıyor? Birinci sayfaya gelen bir site, ne kadar süre ile birinci sayfa da kalır? Bunun gibi yüzlerce sorunun cevabını merak ettiğinizi biliyoruz. Bu yazımız da seo ile ilgili birçok bilgiyi paylaşacağız.

1.Sayfa SEO Hizmeti
1.Sayfa SEO Hizmeti

Google arama motorunda, 1.sayfa seo hizmeti yazarak, arama yaptığımızda, öncelikle yanlarında, Reklam yazan, ücretli reklamları görüyoruz. Ücretli reklamların hemen altında ise, organik arama neticeleri yer almaktadır.

Google Ücretli Reklam alanını kullanarak,  istediğiniz kelime ve kelime grubunda, google reklam politikalarına göre uygun ise, 1.sayfada yer alabilirsiniz. Google Adwords sistemi, tıklama bazlı bir reklam sistemidir. Yani reklamlarınıza her tıklama yapıldığında, bir tıklama bedeli ödersiniz. Bu tıklama bedeli google tarafından taban fiyat olarak belirlenmektedir. Google arama barına yazdığınız kelime anahtar kelime olarak değerlendirilmektedir ve ilgili anahtar kelimeyi yazarak arama yaptığınızda ilgili anahtar kelimeler ile alakalı web siteleri, organik aramaların üstünde listelenmektedir.

Örnek verelim. Google ilk sayfa teklifi olarak 50krş bir bedel belirlemiş olsun. Reklamınıza 2 kere tıklandığı zaman, 1TL ödeme yapmış olursunuz. Anahtar kelime reklam maliyetleri kelimeye göre, reklamın kaçıncı sırada çıkacağına göre farklılık gösterebilir. Eğer birinci sayfa tıklama bedelinin altında bir teklifi reklam paneline girer iseniz, web siteniz muhtemelen 2.sayfada veya diğer sayfalarda listelenecek ve hatta bazı durumlarda, listelenmeyecektir.

Sistem nasıl çalışıyor anlamaya çalışalım. Reklam panelinize bir anahtar kelime eklediğinizde, yanında Uygun ibaresi görürsünüz, bazen de ilk sayfa teklifinin altında yazar ve yanında da ilk sayfa için en az kaç krş teklif vermeniz gerektiği belirtilir. Bu taban fiyattır. Örnek bu 50krş olsun. Rakibiniz 50krş verdi diyelim, sizde 60krş verdiniz, sizin reklamınız onun üstünde olma ihtimali yüksektir. Eğer başka bir web sahibi 1TL verir ise, en tepede onun reklamı onun altında sizin reklamınız ve üçüncü sırada da rakibinizin reklamı olacaktır. Herkes ilk sayfa teklif bedelini görmektedir ancak diğer firma ve kişilerin ne kadar teklif verdiklerini görememektedirler. Bu nedenle, eğer altta reklamları çıkıyor ise, muhtemelen daha fazla teklif vererek en üst sıralarda reklamları çıksın istemektedir.

Tabiki reklam sıralamasına etki eden bir çok faktör vardır. Sitenin kalite puanı da bunlardan birisi mesela. Bunun haricinde reklam verenler, reklamlarının hangi gün ve saat aralığında çıkacağını, günlük maksimum kaç tl bütçe ayırmak istediklerini, reklamlarının nerede hangi bölgelerde, ülke, il, ilçe vb, günün hangi saatlerinde göstermek istedikleri gibi, çok detaylı bilgiler tanımlayabilmekte ve belirledikleri kriterler çerçevesinde reklamları yayınlanmaktadır.

Google reklam kriterlerine uygun bir web siteniz varsa ve maddi açıdan yeterli bir bütçeniz var ise, google adwords reklamları ile ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilir ve yeni müşteriler bulabilirsiniz. Tez avantajı şu, adı üstünde ücretli reklam modeli, dolayısıyla reklam panelinizdeki bütçe tamamlandığında, kısaca paranız bittiğinde, artık web siteniz 1.sayfada yer almayacaktır. Bir diğer tez avantajı ise, bazı kullanıcılar ücretli reklamlara değil, özellikle ücretsiz alanda yer alana web sitelerine, yani organik arama neticelerinde çıkan web sitelerine tıklamayı tercih etmektedir.

Organik Arama Neticelerinde yer almak hem ücretsizdir hemde prestij açısından önemlidir. Bazı firma ve site sahipleri, yeterli bütçeleri olmasına rağmen, organik arama neticelerini daha değerli bulmaktadır. Evet maliyet kesinlikle sıfır. Organik arama neticelerinde bir web siteniz var ise, milyon kez web siteniz tıklama alsa bile, google hiç bir şekilde sizden ücret talep etmemektedir. Tamamen ücretsiz.

SEO Hizmeti yani Arama Motoru Optimizasyonu işte tam bu aşamada devreye giriyor? Her işletme sahibi aynı soruyu soruyor, benim sitem değilde niçin rakibimin web sayfası en üstte sıralanıyor. Halbuki biz ondan daha iyi hizmet sunuyoruz. Yada biz bu sektörün en eskisiyiz. Bizim en üstte sıralanmamız gerekmez mi? Bizim web sayfamız daha eski, bu nasıl oluyor? Yada onların web sayfası ile bizim web sayfamız arasındaki fark nedir? Bunun gibi yüzlerce soruyu sizde sordunuz mu? Cevabınız evet ise, belki bazı sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle belirtelim, seo hizmeti , profesyonel bu alanda uzman kişiler tarafından sağlandığı takdirde web sitenize bir değer katacaktır. Aksi takdirde, web sitenizin sıralaması değişmediği gibi, daha gerilerde listelenme olasılığınızda bulunmaktadır. Bu yazımızda anlatacağımız yöntemler, kendi başına seo hizmeti amaçlayan firma ve kişilere yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Ancak bununla birlikte, seo çalışmaları birçok faktör tarafından etkilendiğinden, eğer mümkünse, profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Bu nedenle burada uygulanan yöntemlerin ve verilen bilgilerin uygulanması neticesinde, ortaya çıkabilecek tüm sorumluluk size aittir. SEO Hizmeti, süreklilik gerektiren bir hizmettir, sürekli olarak web sitenizin ve rakiplerinizin gözlemlenmesi ve gelişen yeni teknolojiler ve bilgiler ışığında güncelleme yapılması gerekmektedir.

Yeni bir web siteniz var diyelim. Öncelikle bu web sitenizi google’a tanıtmanız gerekecektir. Eğer henüz yeni açılan bir site ise, muhtemelen arama yapıldığında sitenizi google aramalarında bulamayabilirsiniz. Google da add url yazıp aratıyoruz, yada site ekle yazıp aratabilirsiniz.

Google Site Ekleme
Google Site Ekleme
Google-Site-Eklemek
Google-Site-Eklemek

İlgili URL adreslerini ziyaret ederek, web sitenizi ekleyebilirsiniz. Peki böyle bir şey yapmadığınızı düşünürsek, google yeni web sitelerini nasıl buluyor. Google botları aynı zamanda diğer web sitelerinde link verilen web sitesi adreslerini de ziyaret etmektedir. Bunun anlamı şu eğer siz web sitenizi bu şekilde eklemiş olmasınız bile, eğer internette bir site de, sosyal medya hesabınızda vb. web sayfanızı paylaştığınızda, google botları bu siteleri gezdiklerinde, sizin web adresinizi de görürler ve eğer google’da henüz siteniz indeksli değilse, web sitenizi arama motoruna eklerler.

Web sitenizi arama motoruna yani google’ya tanıttığınıza varsayalım. Peki şimdi ne olacak. Google yüzlerce web sitenizi geziyor, peki sizin web siteniz ilgili kelimelerde arama yapıldığında nerede  hangi sayfada listelenecek. Eğer 1.sayfada ise, kaçıncı sırada listelenecek, çünkü 1.sayfada 10 web sitesi adresi olabilir ve doğal olarak 1.in 1 olan bir web sitesi ile, 1.in 10.sırasında olan bir web sayfası aynı olmayacaktır.

Google web sitenizde kullandığınız başlık, açıklama, anahtar kelimeler, web sitenizin içeriği, içeriğinizdeki anahtar kelimelere göre, anahtar kelime yoğunluğu, diğer sitelerden web sitenize verilen link sayısı, organik arama neticeleri google rank brain tecrübesi ve deneyimleri gibi birçok faktörü göz önünde bulundurur.

SEO Hizmeti aldığınız firma ve kişiler burada bahsettiğimiz ve bahsetmediğimiz birçok seo kuralı ve tekniğini göz önünde bulundurarak, öncelikle web sitenizi seo açısından analiz ederler. SEO Analizi dediğimiz bu işlem sonucunda ellerinde birçok faktör olacaktır.

SEO Hizmeti sunarken sitenizde yapısal sorunlar olduğunu ve bunları düzenlemeniz gerektiğini söyleyebilirler. Web sitenizin dıştan çok harika görünüyor olması, seo uyumlu olduğu anlamına gelmemektedir. Örnek web sitenizdeki url’leriniz ID=2 gibi ifadeler içeriyor ise, urun-ismi şeklinde tanımlayıcı url kullanmanızı ve web sitenizi buna göre web tasarım firmanız tarafından yeniden kodlanmasını talep edebilir. Bundan başka web siteniz web tasarım firmanız tarafından harika bir şekilde, seo uyumlu kodlanmış da olabilir. Ancak veri girişi yaparken hatalar yapılmış ise, aynı şekilde 1.sayfada web sayfanızı bulamayabilirsiniz.

Örnek web sayfanızın başlığının, belli bir uzunlukta olması gerekir, bazı seo uzmanları bunun 60-70 karakter maksimum uzunlukta olması gerektiği belirtir, bazıları ise piksel olarak maksimum bir uzunluk belirtir.

SEO Hizmeti Başlık Açıklama Belirleme
SEO Hizmeti Başlık Açıklama Belirleme

Burada ki amaç hem web sitenizin seo kurallarına uygun olmasını sağlamak hemde arama yapıldığında, web sitenizin başlığının arama neticelerinde düzgün görünmesini sağlamaktır. Çünkü site başlığınız eğer belirlenen bu karakter sayısından yada piksel uzunluğundan çok daha uzun olursa, başlığınızın tamamı arama neticelerinde gözükmeyecektir. Başlık metni için, 570 maksimum piksel, açıklama içinde 1850 maksimum pikselin uygun olduğunu görüyoruz.

SEO Kurallarına göre, başlık karakter sayısı ve açıklama karakter sayısı böyle olması gerektiği birçok uzman tarafından söylenmekle birlikte, bu kurallara uymayan ama google 1.sayfada listelen birçok web sitesi vardır. Peki nasıl oluyor diyebilirsiniz. Bizde şöyle soralım eğer tek kural bu olsa idi, herkes aynı metni ve karakter sayısı ile yazdığında kim 1.sayfa olacaktı, bu bir çıkmaz oluşturmaz mıydı? Bu nedenle etki eden birçok faktör olduğunu, her faktöre de sitenizin uymak zorunda olmadığını söyleyebiliriz. SEO Firmaları, yaptıkları çalışmalar ile mümkün oldukça fazla kurala uymanızı sağlayarak, listeleme sıralamanızı daha üst sıralara çıkarmak için çaba sarf etmektedir diyebiliriz.

Bir diğer konuda anahtar kelimeler, web sitenizin meta tag yani etiket kısmında web sitenize ait anahtar kelimeler belirtilmekte ve google botları ve diğer botlar site ile ilgili bilgi almaktaydı, ancak zamanla bu meta tag alanı site sahipleri tarafından sıralamaları etkilemek amacıyla amacı dışında kullanılmaya başlandı. Google ve diğer arama motorları belli bir süre sonra anahtar kelimeleri hiç dikkate almamaya yada daha az dikkate almaya başladılar, bunun yerine site içeriğine göre belli bir anahtar kelime yapısını kendileri oluşturmaya karar verdiler. Bunu yaparken de web sitesinin ilk 350 karakterini ve bazende daha fazlasını öncelikle dikkate almaya başladılar.

Eee ne oldu şimdi yani web sitemize anahtar kelime eklememiz gerekmiyor mu diyorsunuz ? Teknik olarak evet desek de, deneyimlerimiz aksini gösteriyor. SEO Firmaları ve web sitesi sahipleri hala anahtar kelime etiketi kullanmaya devam etmektedir. Bunu yaparken web sitenizin içeriği ile uyumlu doğru anahtar kelimeleri kullanır iseniz, bu hem botlar açısından iyi olacaktır hem de sizin açınızdan. Çünkü eklenen kelimeler, aynı zamanda açılış sayfanızdaki anahtar kelime yoğunluğunu değiştirmektedir. Google botları bir web sitesini taradığı zaman o sayfanın anahtar kelime yoğunluğunu da dikkate alır ve anahtar kelime yoğunluğuna göre, o sayfanın ne ile alakalı olduğunu analiz eder ve bir değerlendirmede bulunur.

Anahtar kelime yoğunluğunun doğal olması gerekir. Sayfa içinde defalarca aynı kelimeyi kullanarak, anahtar kelime yüzdesini arttırabilirsiniz, ama bu birinci sayfa olmanızı sağlamayacaktır tam aksine spam yaptığınızı çok kolaylıkla google tespit edebilir, buda sıralamanız açısından olumsuz etki eder.

Anahtar kelime yoğunluğu ile ilgili birçok yapılmış çalışma vardır. Uzmanların bir çoğu %3 civarı bir oranın makul olduğunu düşünmekle birlikte, bu oranın yüzde yüz bu şekilde olacağı konusunda kesin bir görüş bulunmamaktadır. Anahtar kelime yoğunluğu farklı yüzdeler de olup birinci sayfada listelenmeye devam eden yüzlerce web sayfası bulunmaktadır. Anahtar kelime yoğunluğunda doğallık bizce en önemli kriterler arasında yer almakta, eğer bir metni okuyor ve okuduğunuz metin size doğal geliyorsa, yani bilinçli olarak bazı kelimeler daha fazla kullanılmamış ise, bu durumda muhtemelen ilgili kelime için anahtar kelime yoğunluğunuz normal olacaktır.

Google Rank Brain Algoritması
Google Rank Brain Algoritması

Anahtar kelime yoğunluğunuzu aynı kelimeler kullanmadan etkilemenizi bir yöntemi de eş anlamlı kelimeler kullanmak. Çünkü google sıralamanıza etki eden google rank brain, aynı kelimenin eş anlamlı kelimelerini algılayabilir. Google Rank Brain, google tarafından geliştirilen bir yapay zeka, sürekli öğreniyor. Örneğin yanlış bir kelime yazdığınızda yada o kelimenin varyasyonlarını yazdığınızı belirttiğiniz anahtar kelimeyi algılayabilir ve ilgili arama neticelerini size gösterebilir.

Google Rank Brain yüzlerce taranan web sitesinden aldığı bilgileri analiz etmekte, bazen soru cevap şeklinde bilgileri değerlendirmekte ve ilgili sonuçları size göstermektedir.

Google RankBrain tam olarak anlayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisiyle karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışacaktır. Bunu yaparken, google botları tarafından taranmış benzer web sitesi içeriklerini ve bu konuda diğer web sitelerinde geçen içerikklerini kullanır, aynı zamanda gelişmesine destek olmak için manuel veriler eklendiği de bilinmektedir. Amaç arama barına yazılan kelime ve kelime grupları ile ilgili en iyi arama neticelerini 1.sayfada listelemeyi başarabilmektir.

Size ne mi tavsiye ediyoruz. Mümkün olduğunca özgün içerik kullanın. Yani bizzat kendi kelime ve cümleleriniz ile ürün ve hizmetlerinizi web sitenizde tanıtmaya çalışın, kesinlikle başka bir web sitenizden kes kopyala yapmayın. Eğer bir şirketin bayisi veya şubesi iseniz, bu durumda bile ana şirketin web sitesinden ürün açıklamaları birebir kes kopyala yapmayın. Çünkü google her sayfayı düzenli olarak hafızaya alır ve hangi tarih ve saatte aldığını ve içeriğini not eder.

Google Sitemi ne zaman indeksledi
Google Sitemi ne zaman indeksledi

Eğer sizde web sitenizin ne zaman google tarafından indekslendiğini merak ediyorsanız, google arama neticelerindeki önbellek linkine tıklayarak veya cache:websitenizinadresi yazarak, ne zaman hangi saatte google botları tarafından indekslenmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu anlattıklarımızı konumuz ile ilişkilendirirsek, daha iyi anlayacağız.

Google Özgün İçeriklere değer verir, eğer daha önce başka bir web sitesinde, söz konusu içeriğe rastlamamış ise, verdiğiniz bilgi kullanıcılar için değerli olduğu için, çünkü ilk kez sizin sayfanızda yer aldı, bunu nerden biliyor, çünkü her bilgiyi ne zaman okudu, hangi tarih ve saatte bunun kaydını tutuyor, önbellekte tarih belli. Sizin web sayfanızı, web sitenizdeki içerik ile alakalı bir kelime arandığında üst sıralarda göstermeyi tercih edecektir. Eğer başka bir web sitesi sizin web sitenizdeki içeriği, birebir kes kopyala yaparak kendi web sayfasına eklerse ne olur dersiniz. Tabi ki google bunun kopya içerik olduğunu anlayabilir. Bu bilgiler ışığında, içeriği kopyalayan web sitesinde de aynı bilgiler olmasına rağmen, o site listeleme de yer almayabilir.  Bu nedenle, kendi kelimelerinizle, firma detaylarınızı, ürün ve hizmetlerinizi içeriğini tanımlamanız ve web sitenizde yayınlamanız google 1.sayfada çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Web sitesi içeriğinizde kısmı benzerlikler olması gayet doğaldır. Çünkü aynı meslekte veya iş alanında olan 2 farklı firmanın ürün ve hizmetlerini izah ederken benzer kelimeler kullanması, birbiri ile hiç konuşmasalar ve birbirinin web sayfalarından haberleri olmasa bile, site içi metin benzerliği olması gayet doğaldır. Ancak sizinde tahmin ettiğiniz gibi, kayda değer uzunluktaki bir  metinde, tüm içeriğin birebir aynı olması çok küçük bir ihtimaldir, neredeyse imkansızdır diyebiliriz. Ancak birebir kes kopyala yapılır ise, nokta ve virgüle kadar aynı olabileceğini söyleyebiliriz. Bunu biz anlayabiliyorsak, google botları da çok rahat anlayabilir değil mi, tek yapması gereken benzer cümleler ortaya çıktığında, daha önce taramış olduğu web sitelerindeki içerik ile karşılaştırmak olacaktır ve bu bir makine için çok zor olmasa gerek.

SEO Hizmeti gördüğünüz gibi birçok teknik detayın bilinmesi gerektiği bir alan, kendi başınıza bazı kurallara dikkat ederek web sitenizi seo uyumlu hale getirebilirsiniz yada hiç profesyonel seo hizmeti satın almadan, ilgili kelimelerde 1.sayfada olabilirsiniz. Bu mümkün mü? Evet kesinlikle mümkün. Kişiler bazen bilinçli  olarak veya bilinçsiz olarak seo uyumlu içerik hazırlayabilir veya bazı yaptıkları sitesinin seo uyumlu olmasını sağlayabilir, nasıl yaptıklarını bilmeseler bile, 1.sayfaya gelmiş olabilirler.

Biz prensip olarak, her işin uzman kişiler tarafından yapılması taraftarıyız, kişisel çabalarınız ile yapabileceğiniz çok şeyin olduğunu, eğer isterseniz ve gerekli zamanı ve emeği harcar iseniz, en az bir profesyonel kadar bilgili olabileceğinizi biliyoruz. Ancak bu işler için ayırdığınız zaman ve emeği, kendi işlerinizle daha fazla uğraşarak da değerlendirebilirsiniz. Herkes her işi yapabilmiş olsa idi yada yapmış olsa idi, meslekler diye bir kavram ortaya çıkmazdı. Bazen hiç eğitimi olmayan, bu işler içinde hiç zaman harcamayan ve önemsemeyen kişilerin web sayfalarının 1.sayfada listelenmiş olduğunu da görüyoruz, evet doğru ancak bilinçli olmadan web tasarım firması veya kendisi sıralamasını değiştirecek bir harekette bulunmuş olması olasılığı çok yüksek. Daha kötümser bir hava sergiler isek, çalışmayan durmuş bozuk bir saat bile günde iki kez doğru saati gösterebilmektedir. Dolayısıyla her türlü ihtimali göz önünde bulundurmak gerek.

Google sıralama algoritmasını yani web sitelerini hangi kriterlere göre sıraladığını açık bir şekilde beyan etmemektedir ancak sıralamaya etki eden faktörler hakkında bilgi vermektedir. Yüzlerce faktör ve her faktörün ayrı bir etkisi olduğunu göz önünde bulundurur ve internet dünyasının sürekli gelişim içinde olduğunu göz önünde bulundurur isek, sizin az çok konu ile  ilgili bir bilginiz olmuş olsa bile, profesyonel bir seo desteği almanızın her zaman en uygun seçeneklerden biri olacağını düşünüyoruz.

Fikirlerinizi yazımıza yorum yazarak belirtebilirsiniz yada aşağıda belirtilen linklerden sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz, konuşmayı seven biri iseniz, bizi arayabilir seo hizmeti ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Daha fazla okumak istiyorum diyorsanız, web sitemizi ziyaret ederek, seo hizmeti nedir, seo paketleri nasıl kategorize ediliyor, seo fiyatları nedir gibi sorularınızın cevaplarını web sitemizde bulabilirsiniz. SEO çalışmalarınızın verimli olmasını diliyoruz.

En Uygun Teklif Grubu

Telefon : 0216 640 27 55

Gsm No : 0533 690 0 357

Web        : www.seohizmeti.co

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın