Yuka Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Bilgiler

Asya’da alt sınıfın pirinç tüketmesi gibi Batı’da evlerin en önemli besin kaynağı mısırken, Orta Amerika’da manyok ya da yuka günlük yemeklerin en temel malzemesidir.

Yuka nişasta halindeyken bol miktarda karbonhidrat içermektedir.  Bu yüzden, sadece iştahı azaltmakla kalmaz bunun yanı sırada çok hızlı bir şekilde bol enerji verir. Buna ek olarak, yağ oranı çok düşüktür.

Yuka, yüksek kalori içermesinden dolayı fabrika çalışanı, inşaat işçisi gibi fiziksel olarak güç gerektiren aktif olunması gereken işlerde çalışan işçiler için idealdir.

Tek sorun şu ki, fazla manyok tüketimi patates ve ekmek gibi diğer yüksek kalorili besinlerde bir araya geldiğinde obeziteye yol açabilir.

Beslenme eksikliği yaşamamak için protein bakımından zengin yiyeceklerle bir arada tüketmeniz sağlığınız açısından daha uygundur.

Yuka Nasıl Yenilir?

  • Manyok, pişirilmeden önce her zaman soyulması gerekir ve çiğ haldeyken sağlığımıza zararı dokunan toksinler içerdiği için ilk önce pişirilmelidir.
  • Patates gibi fırında pişirilebilir ya da kızartılabilir. Yada ana yemek veya garnitür olarak tercih edilebilir.
  • Ayrıca ezilip unun içine koyulabilir ve birçok tarifte kullanılabilir. Manyok, glüten içermediğinden dolayı çölyak hastaları için ideal bir yiyecektir.
  • Manyoğun narin yapraklarına gelecek olursak bunlar sadece pişmişken yenebilir çünkü sebzenin kendisi gibi toksik içerebilir.
  • Bunu tüketerek kökündeki protein eksikliğini telafi etmek mümkündür. Kökleri, çoğunlukla çiğ olarak tüketilen kısımdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın