Ankara Cinayeti Film

2006 Yapımı Yağmur Taylan, Durul Taylan Yönetmenliğinde Polisiye, Drama türünde Tarık Akan, Mehmet Aslantuğ, Zuhal Olcay, Zafer Ergin, Ahmet Mümtaz Taylan gibi önemli sinema sanatçılarının yer aldığı film;
Yer; Ankara tarih 16 Ekim 1945… Doktor Neşet Naci Arzan, Ulus Saman pazarı’ndaki muayenehanesinde vurularak öldürülür.

Cinayetten bir gün sonra, Reşit Mercan isimli bir genç karakola teslim olur, verem hastası olduğu halde, Arzan’ı gerekli olan tedaviyi yapmadığı için öldürdüğünü söyler. Ancak, Robert Kolej’den arkadaşı, dönemin Genelkurmay Başkanı Kazım Orbay (Tarık Akan) ın oğlu Haşmet Orbay, tanık olarak çıktığı kürsüde silahın kendisi tarafından temin edildiğini söyleyince cinayetin seyri değişir. Bu arada Yargıtay Başsavcısı Fahrettin Karaoğlan’ın otomobilinde ölü bulunması ve Ankara Valisi Nevzat Tandoğan(Zafer Ergin)’ın şüpheli intiharıyla da dava giderek karmaşık ve gizemli bir hal alır.

Yaklaşık üç yıl süren dava, Haşmet Orbay’ın cinayet işlemekten 18 yıl, Reşit Mercan’ın ise cinayette yardımcı olmaktan 9 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla sonuçlanır. Neşet Naci Arzan’ın Sovyet Elçiliği’nin doktoru olduğu, öldürülme nedeninin ise Orbay ile birlikte yürüttükleri casusluk faaliyeti olduğu öne sürülse de gerçek hiçbir zaman tam olarak aydınlanmaz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın