Kilo Vermek için Diyet mi yoksa Egzersiz mi

Kilo vermek için gerekli olan şey yaktığımız kaloriden daha az kaloriyi belli bir süre almaktır. Bu durumda vücudumuz depo ettiği bütün yağı enerji sağlamak için kullanacak dolayısıyla zayıflamış olacağız. Sonuç olarak kilo vermeyi bir eşitlik olarak görebiliriz ya aldığımız enerjiyi azaltacağız ya da yaktığımız enerjiyi atacağız her ikisi de bize zayıflama olarak geri dönecektir.

Kilo vermek için hangisinin daha faydalı olduğunu öğrenmek için anlamamız gereken bir yol vardır, bu da kalori farkı olarak adlandırılır. Kalori farkı aldığımız kalori ile yaktığımız kalori arasındaki farktır. Eğer bu fark (aldığımız-yaktığımız) eksi değerde olursa zayıflarız, artı değerde olursa şişmanlarız. Eksi değer sayı olarak ne kadar büyük olursa o kadar hızlı zayıflarız. Mesela günlük 500 kalorilik bir fark bizim haftalık yaklaşık yarım kilo vermemizi sağlar. Eğer bu fark 1000 olursa haftada 1 kilo veririz.

Egzersiz ile 500 kalori yakmak mümkün olabilir ama bu kolay bir şey değildir. Muhtemelen her gün 500 kalori yakmak için 9-10 kilometre koşmak gerekir. Eğer bu yoğunlukta spor yapabiliyorsanız ve haftalık yarım kilo vermek size uygunsa yalnızca koşarak hedefinize ulaşabilirsiniz. Ancak mesela haftada 2 kilo vermek için günde 15-20 kilometre koşmak çoğu insan için ulaşılması çok güçtür.

Diyet yoluyla 500 kalori açık oluşturmak başarması kolay bir hedeftir. Örneğin günde 2000 kalori alıyorsanız bunu 1500 kaloriye indirerek haftada yarım kilo verebilirsiniz. Günlük 500 kalori içinde her yemekte ortalama 150 kalori keserek veya kaba tabirle 3/1 az yiyerek bunu sağlayabilirsiniz. Ancak 1000 kalorilik bir fark oluşturmak için işler o kadar kolay değildir. Diyetle bu farkı sağlamak demek kaba tabirle yarı yarıya az yemek anlamına gelir ki bu da oldukça sağlıksız olduğu gibi çekeceğiniz açlık nedeniyle başarması da oldukça zordur.

Eğer ki çok ciddi bir kilo kaybetmeniz gerekmiyorsa yediklerinizden biraz kısarak yapabilirsiniz. Ancak ciddi kilonuz varsa, fazla vermeniz gereken kilonuz varsa hem yediklerinizden kısıp hem de spor yaparak başarabilirsiniz.

Diyetisyen desteği ile sağlıklı zayıflamak için Bahçeşehir uzman diyetisyen ile irtibata geçebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın