Mavi Beyaz Evleri ile Bodrum

Düğününüz oldu mu?  Nişan organizasyonu, kına ve düğün derken yorucu ve heyecanlı günleri geride bırakıp güzel bir balayı mı düşünüyorsunuz? Balayınızı Bodrum’da kesinlikle dolu dolu geçecektir.

Bodrum bildiğiniz üzere Muğla’nın bir ilçesidir. Oldukça sıcak geçen yaz günlerinde doğal olarak bizden başka canlılarda bunaldığı için evlere kaçmak isteyebilirler. Evlerin çoğunun renginin mavi beyaz olduğuna hiç dikkat ettiniz mi? Bunun nedeni tehlikeli bir canlı olan akrebin evlere girmesini önlemektir. Sıcak yerde böcek ve çeşitlerinin bulunması oldukça doğaldır. Zaten bu dünya da sadece insanlar yaşamıyor. Aynı yaşam alanını paylaştığımız için önümüze her çıkan canlıyı öldürmemiz hiçte adil olmayacaktır. Bunun yerine istenmediklerini anlayacakları bu yöntemleri denemek daha mantıklıdır. Bu renkleri tehlike olarak algılayan akrep gerçekten de evlere girmiyor! Ne dersiniz bazı insanlardan daha zeki değiller mi?

Peki ya mavi beyaz olmayan evler diyeceksiniz… Tabii ki böyle evler de görmeniz mümkündür. Her ev bu renklerde değildir. Bu evlerde de doğal olarak böcekler olabilir. Bazen sıcaktan gelirler bazen yiyecek artıklarından faydalanmak ve hayatta kalmak için… Mutfaklarınızda bulunan tezgahlarınızda olur da görürseniz onları uzaklaştırmak için öldürmeyin. Emin olun onlar yerleşecek bir alan bulmuştur ve bir tane değildir. Sizin yapmanız gereken tezgahınıza evinizde küçük çocuk yoksa bir kapsül koymanız ve onların yuvalarına taşımalarını beklemenizdir. Tabii bu kapsüller zehir değildir. Sadece artık yiyecek gelmemesi onları oradan uzaklaştırmaya yetecektir. Onlar da sizleri çok sevdiğinden orada değiller! Bu arada tezgahıma böyle kapsül koyamam diyorsanız temizlendiğinde çıkması çok kolay olacak bir corian tezgah ile tanışmamışsınız demektir. Bu tezgahlar oldukça hijyeniktir. Görselliği bakımından da severek kullanacağınız tezgahları seve seve sizlere önerebilirim. Aynı zamanda sadece tezgahlarda değil parkelerin arasında da yaşama alanı kurmuş olabilirler. Bir şeyler yerken yerlere dökülmemesi bu açıdan çok önemlidir. Düşen kırıntılar böceklere birer davetiyedir.

Kullanacağınız parke açık renk olmalı ve kirli ise hemen fark edip temizleyecek pratiklikte olmalıdır. Yerlerde biriken kırıntılar çok uzun süre beklemeden iki günde bir süpürülmelidir. Böylece evinizden böcekleri uzaklaştırmış olacağınızdan emin olabilirsiniz. Yaz ayları geldiğine göre böceklerle karşılaşma olasılığımız arttığı için verebilecek en doğal tavsiyeler bunlardır. Ama doğal yöntemler işe yaramıyor ve durum büyüyorsa kimyasal ilaçlar ve zehirlere en son çare başvurmanız gerekebilir veya kesin çözüm olarak profesyonel böcek ilaçlama hizmeti almalısınız. Unutmayın ki aralarında mikrop ve bakteri taşıyan böcekler olabilir. Tedbiri asla elden bırakmamalısınız.