Modern Ev Dekorasyonu Nasıldır?

Her birimizin farklı ihtiyaçları ve maddi olanakları ve buna karşın farklı zevkleri olması kaçınılmaz. Kimisi küçük evlerde kimileride büyük evlerle yaşamını sürdürmekte, bazıları klasik mobilyaları bazıları da modern ve minimalist mobilyaları tercih etmekte. Kimisi dekoratif eşyalara çok meraklı kimisi bu tür eşyaları kalabalık olarak görmekte. Ama nihayetinde, hepimiz sığınağımız olan evlerimizde kendimizi huzurlu hissetmek istiyoruz, bizleri ifade eden dekorasyonlar yapmaya gayret özen gösteriyoruz. Kimimiz bu işi iç mimarlara devrediyor kimimiz ise her bir eşyamızı kendimiz seçip kendi gönlümüze göre evimizi dekore edebiliyoruz.

İhtiyaçlarımız ve zevklerimiz aslında ne olursa olsun, hepimizin isteği evimizi ferah ve kullanabilir olmak. Bu yazımızda farklı zevklere hitap eden birkaç değişik oturma odası, mutfak,  fikirleri derledim. Her ne kadar birbirinden farklıymış gibi olsalar da göreceksiniz ki, doğru ve işlevsel tasarım aslında aynı ince detaylara dayanıyor. Bunların başında da mekana uygun, birbirine uyumlu parçalar seçmek gelmekte. Örneğin döşemesi, halısı, perdesi birbirine uyumlu, odayı daraltmayacak bir koltuk takımı ya da dolabıyla yatağıyla uyumlu bir halı ve perde, ummadığınız bir  tablo istediğiniz hangi modelde ve renkte olursa olsun işte bu uyum sayesinde evlerimiz şık bir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Son günlerde farklı büyüklükteki mutfaklar için her bütçeye uygun, birbirinden güzel ve işlevli mutfak dolapları bulmak artık  mümkün. Mutfakta geçirdiğimiz zamanı görmezden gelmememiz büyük haksızlık, zira her gün saatlerimiz yemek ve yemek sonrası temizlik yapmak için bu mekanda geçmektedir. Bu nedenle ne kadar ferah olursa o kadar rahat çalışabileceğimiz bir mutfak oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Küçük bir mutfak için önerilerimiz her zaman açık renk kullanılması yönünde olacaktır. Tezgah olarak açık renk çimstone tercih edilebilir. Bilirsiniz, mutfakta depolama alanı pişirme ve hazırlık alanları kadar önemli  bir ayrıntı daha yok. Bu da çok ufak bir alana bir sürü dolap ve çekmece koyma zorunluluğu getirmektedir. Doğal ışık alan büyük bir mutfağımız varsa çok şanslısınız, istediğimiz renkleri gönlümüze göre kullanabiliriz ancak hepimizin bildiği üzere evlerimizde genelde apartman boşluğuna bakan, doğru düzgün ışık alamayan, ufak bir alan bırakılmış mutfaklarda işimizi görmek zorunda kalıyoruz çoğu zaman. Bunun sonucunda boğucu bir mekana sahip olmamak  için dikkate almamız gereken iki önemli husus var İlki açık renk mutfak üniteleri seçmek en doğru tercih, ikincisiyle iyi bir aydınlatmaya sahip olmak yada rahat çalışabileceğiniz şekilde aydınlatma yaptırmak olacak. Hem mutfağın geneli hem de çalışma tezgahını aydınlatmak için, normal ampullerden daha az elektrik harcayan Led ampulleri her elektrikçilerden bulabilirsiniz.

Küçük mutfaklar için beyaz ya da açık renk dolapları önermiştik ancak herkes öyle bir mutfaktan hoşlanmayabilir elbette. Bu şartlar altında önerimiz üst dolapları açık renk alt dolapları ise renkli seçmeniz daha iyi sonuçlar alabileceğinizi gösterir. Yine açık renk bir tezgahla tamamlayacağınız mutfak üniteleri küçük bir mutfak alanını dahi sıkıcı ve boğucu olmaktan kurtaracak ferah alanlara sahip olmanıza yarayacaktır. Üstelik iki renkli bu mutfak dolapları çok trend olmaya da başladı.

Geçelim Salonlarda en çok kullanılan hatta baş tacı olarak kabul edilen zemin aksesuarı halılara

Hepimizin de bildiği gibi, evlerimizde en sık rastladığımız, çünkü geleneğimizde ve alışkanlıklarımızda da olan halı türü, kahverengi, kızıl, bej rengi desenli halılardır. Sanıyorum ki hemen hemen hepimizin evinde bu tarz halılar mevcut gerçi artık tarih olmaya başladı ama yinede gittiğimiz evlerde karşımıza çıkabiliyor. Böyle bir halıyı eğer yine desenli bir koltuk döşemesi ile kullanırsak oda çok karmaşık ve boğucu görüntü elde etmiş olabilirsiniz. O nedenle eğer ki halımız desenli ise, koltuk döşemelerimizi düz renk seçmek yararlı olacaktır. Desenli minderler ile süsleyebileceğimiz böyle düz renkli bir koltuk hem gözlerinizi yormayacak hem de modern ve şık bir görüntü sunacaktır. Eğer desenli koltuk döşemelerinden hoşlanıyorsak ta , o zaman da düz renkli bir halı ve yine düz renkli perdeler seçebiliriz.

Ayrıca dip not: Koltuğun altına kadar gelecek geniş bir halı odamızı da daha geniş göstermemize yarar sağlayacaktır.

Süslü püslü eşyalardan ve desenli döşemelerden herkes hoşlanacak diye bir kaide yok elbette. Ancak her odada kullanacağımız sıra dışı bir ya da iki parça o odanın yıldızı olarak hem dikkatleri üzerine çekecek hem odayı şık göstermenize yardımcı olacaktır. Büyük boyutlu tablo ve aydınlatma detayı gibi farklı şeyler ile harmanlayabilirsiniz. Düz beyaz duvarlar, gri bir kanepe ve gri minderler bu haliyle bırakılsa oldukça sıradan ve sıkıcı olabilirdi. Ancak göz alıcı, modern bir aydınlatma ve mavi renginin ağırlıklı kullanıldığı büyük boyutlu bir tablo odaya hem renk verecek hem de şıklığına şıklık katacaktır. Tercih edeceğiniz zemin rengi de çok önemli bir ayrıntı seçeceğiniz laminat parke rengi odanızın aurasını komple etkileyecektir dar alanlarda kızıl kahve gibi tonlamalardan kaçınmalı yine soğuk tonlarda seçimler yapmalısınız. Kaliteli laminat parke modelleri Beykoz’da bulabilirsiniz.

Yapacağınız seçimler evden eve değişiklik göstereceğinden öncelikle uygulama alanınızı çok iyi tanıyor olmanız gerekmektedir. Ölçüleri ışık alıp almadığı gibi pek çok detay dekore esnasında sizlere ipucu verecektir. İstanbul gibi metropol bir kentte yaşıyorsanız evler genellikle küçük stüdyo tipi rezidanslarda daracık alanlar olarak tasarlanmaya başladı bu ve bunun gibi ayrıntılar sizlere uç fikirler olmalıdır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın