Ocak Demirleri Temizliği

Yemek yaparken, yemek taşması sıçramasından bolca nasibini alan ocak demirleridir. Ne kadar ocağınız temiz olsa da ocak demirlerinin de temizliği çok iyi olmalıdır.

Ocak demirlerini sürekli nasıl temiz tutabiliriz?

Ocak demirlerini sürekli temiz tutabilmek bir hayli zordur. Yemek taşmaları, sürekli kullanılan ocağa yemek dökülmesi bunlar ne kadar tedbirini alsak da hep başımıza gelen olaylardır. Bunlara engel olmak kolay olmasa da bu tip talihsizlikler ile karşılaşıldıktan sonra hemen iş bitiminde ocağı silmek gerekir.

Ocak demirlerini hemen temizlemezseniz yağ, kir ve diğer maddeler ocağın sıcağı ile pişer ve demire daha fazla tutunur. Bu da sizin saatlerce güç sarf etmeniz, krem, jel ve bunun gibi pek çok temizleyici madde harcamanız anlamına gelecektir. Her yemek pişirdikten sonra tabi ki demirleriniz kirlenmeyecektir ama soğuduktan sonra yine de ılık nemli bir bez ile silmeniz kir tutmasının önüne geçecektir bu işinizi kolay hale getirecektir.

Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir?

Ocak demirlerini pek çok araç gereç kullanarak temizleyebilirsiniz. Bunun için elimizin altında oldukça fazla deterjan bulunmaktadır. Siz dilediğiniz bir tanesini seçtikten sonra bir kaba sıcağa yakın ılık bir su koyun. İçerisine demirlerinizi dik olarak yerleştirin ve suyun içerisine yağ çözücü ekleyin. Bir süre beklettikten sonra nemli bez ile hafif ovalayarak silin. En son iyice durulayın. Eğer çok iyi durulamazsanız demirler sıcağı ilk gördükleri an deterjan izlerini beyaz şekilde ortaya çıkartacaktır. Bu da oldukça kötü bir görüntüdür ve kurtulması son derece zordur. İkinci bir seçenek olarak mutfak demirlerini karbonata buladıktan sonra ılık nemli bez ile ovalamanızdır. Bu da size yardımcı olacak bir çözümdür.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın