Adım Adım Tarih

İstanbul’un  yerli veya yabancı insanlarının ilk gidip görmek istediği,en dikkat çeken ve en kalabalık olan yerlerinden biridir Sultanahmet Meydanı. Tarihi Romalılara kadar uzanan Roma İmparatorluğu ve sonrasındaki Bizans İmparatorluğu devrinde hipodrom olarak yada at meydanı olarak bilinen bu meydan, bugün de olduğu gibi şehrin toplantı, ramazan şenlikleri  ve yürüyüş alanı olarak 10.yüzyıla kadar gelenekselliğini sürdürmüştür. at yarışları, çalgıcı toplulukları, dansözler, akrobatlar, vahşi hayvanlarla dövüş gösterileri hep Sultanahmet meydanında yapılırmış. “Büyük Saray” diye bilinen İmparatorluk Sarayı Hipodromun sırasından  başlar, Gülhane Parkının oraya kadar ,devam eder.

Meydanın ilk göze çarpan eserlerinden biri de tarihi dikili taştır.Bizans Döneminde at yarışlarının yapıldığı Hipodrom meydanında yer alan üç dikili taş, Hipodrom’u ikiye bölermiş. Yarışçılar hipodromu yedi kez döner ve başlangıç noktasına ilk ulaşan takım yarışı kazanırmış.Her bir bölümü tarih kokan bir yerdir  Sultanahmet. Gezerken de keyif alınan bir yerdir. Acıktığınızda da uğranması gereken mutlak bir yer tarihi inegöl köftecisidir.

Bu güzel tarihi yerleri gezmek ve onlar hakkında güzel bilgiler öğrenmek isterseniz istanbul daily city tours firması ile iletişime geçerek bunu sağlayabilirsiniz.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın