Nasıl Tasarruflu Isınılır?

Bu yıl kış şiddetli ve ağır geçmekte ve her ailenin tek sorduğu soru nasıl daha tasarruflu ısınabiliriz? Kabaran doğalgaz faturası da ceplerimizi zorlamakta.

Isınmanın en önemlisi yalıtımdır. Eğer evinizin dışına dış cephe mantolama uygulaması yapıldıysa şanslısınız.  Yok değilse evinizin başka binalara değmeyen yüzeylerine mantolama yaptırın. Çatı katında oturuyorsanız tavanı yalıtım yaptırın. Eğer kiracı iseniz ve böyle sorunla karşı karşıya iseniz,  size tavsiyem evden eve nakliyat firması bulup, yalıtımlı bir eve taşınmanız her açıdan sizin için ekonomik olacaktır.

Bunun dışında en önemlisi kombinizin düzenli bakımı ve petek temizliğidir. Petek temizliği önemli ve gerekli bir durumdur. İki yılda bir temizlenmesi gereklidir. Temizlik yapılmadığı takdirde  peteklerde kireç ve çamur birikintileri oluşmaktadır. Bu durum peteklerde ısı kalitesinin düşmesine ve doğalgaz faturalarının son derece yüksek gelmesine sebep olacaktır. Zamanla bu birikintiler balçık haline dönüşür. Bu pislik artıkları büyüyerek peteklerin alt kısımlarına yapışır ve kombiden gelen sıcaklığın peteklerde tam anlamıyla yayılmasının önüne geçer. Petek temizliği yaptırdıktan sonra kirli birikintilerden kurtulacağınız için petekleriniz daha iyi ısı verecektir.

Kombinizi ekonomik kullanmak diğer önemli bir konu. Özellikle çoğu kişinin yaptığı en büyük hata, kombiyi evde olmadığı zamanlarda kapatmaktır. Bu yanlış bir davranış olduğu gibi doğalgaz faturanızın daha fazla gelmesine sebep olmaktadır. Evde olduğunuz zamanlarda kombiyi normal ısı derecesinde çalıştırılmalı evde yokken sadece ısı düşürülmeli ve ekonomik ayarda çalıştırılmalıdır. Bu şekilde daha verimli ısı aldığınız gibi doğalgaz faturanızda daha az gelecektir.

Evinizde alacağınız pratik önlemlerle de ısıdan tasarruf edebilirsiniz. Evinizin belli bölgeleri güneş alıyorsa o saatlerde perdeleri açıp güneşin eve girmesini sağlayabilirsiniz. Geceleri perdeleri kapatıp, kaybolan ısıyı koruyabilirsiniz. Yalnız perdelerinizin boyu peteği örtmeyecek uzunlukta olmasına dikkat ediniz.

Her odanızın ısısını ayrı ayarlamak yerine termostat takıp uygun sıcaklığı sağlayabilirsiniz. Salon ve oturma odası için önerilen sıcaklık 22 derecedir. Ancak yatak odaları için önerilen sıcaklık 20 derecedir. Ortamın ısısını 1 derece düşürürseniz %6-7 enerji tasarrufu sağlarsınız. Masa, koltuk gibi mobilyaları kalorifer peteklerinin önüne  koymayın ve petek önünü perdeyle kapatmamaya özen gösterin. Soğuk geçiren pencere aralarını sünger ile kaplayarak yalıtımını sağlayın. Çift camlı pencereler kullanmanız ısı tasarrufu açısından etkili bir yöntemdir.

Enerji verimliliği yüksek radyatörler kullanınız. Radyatörler ve kombinizin bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekir. Kombi bakımı için Çekmeköy Kombi servisi ile iletişime geçerek bunu yaptırabilirsiniz. Duvar ve petek ve arasına yalıtım malzemesi koyarak ısı kaybının önüne geçmiş olursunuz. Özellikle çoğu kişinin yaptığı hataya düşüp, evde t-shirt’le gezmeye çalışmayın. Kış günlerinde kalın giyinmeyi alışkanlık haline getirin. Kalın çorap (özellikle babaanne el yapımı) yünlü ve bilekli terliklerle ayaklarınızı sıcak tutun.

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın