Bursa Ekonomisi

Son yapılan nüfus sayımı resmi kesin sonuçlarına göre Türkiye’nin 4. büyük metropol yaşam kentidir Bursa.
Brookings Institution ve JP Morgan’ın 2014 yılı baz alınarak oluşturulan ekonomide yükselen kentler sıralamasında Bursa 300 şehir arasında yer almaktadır İstanbul’un ardından 4. sırada yer almıştır. Aynı listede Türkiye’de yer alan iller içerisinde İstanbul ve Bursa dışında İzmir 2 ve Ankara 9. sırada yer almaktadır. Yine bu rapora göre İzmir’deki 2014 yılındaki işsizlik oranı %6.4 olarak belirlenmiştir.

Bursa; otomotiv, tekstil, inegöl mobilya, makine, gıda sanayi sektörlerinde söz sahibi olmuştur. Tarihte bilinen ilk havlu üretiminin Bursa’da gerçekleştiği söylenmektedir. Günümüz de havlu üretimi ve ihracatı devam etmektedir. İpek üretimi ve bıçakçılık Bursa’nın eskiden dünyaca tanınmasını sağlamasına rağmen şu anda bitme noktasındadır.

1961 yılında kurulmuş olan Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile daha sonra oluşan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ve özellikle İzmir ve Ankara yollarının çevresi Bursa’da sanayileşmenin yoğun olduğu bölgededir. Kaplıcaları, Uludağ’ı, kestane şekeri, şeftalisi, havlusu ile anılmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın