Hayatımızda Akıllı Telefonlar

Hayatımızda birden bire vazgeçilmez olan akıllı telefonların teknolojiyle birlikte yükselmesiyle insanların elinden düşmez oldu. Akıllı telefonların bizlere faydası olduğu gibi zararı da çoktur. Gelin hayatımızın bir parçası olan akıllı telefonların zararlarına bakalım.

1-Aşırı telefon kullanmak ve sık sık mesaj yazmak, omuz, boyun ve baş ağrılarına sebep olmaktadır.Telefona bakmak için öne eğildiğinizde başınızın ağırlığı omurganıza yük yaparak duruş bozukluğuna ve ağrılara sebep olmaktadır.

2-Otururken dahi cep telefonlarınızı kendinizden olabildiğince uzak mesafede tutun, şarj olurken ise farklı boş bir oda da yani o an boş bir oda da şarj etmeniz hem aileniz hem sizin sağlığınız hemde doğa için zararı en aza indirecektir.

3-Cep telefonunda sürekli yüksek sesle müzik dinlerseniz kulak içinden beyne ses dalgalarını ileten hücreleriniz zarar görebilir.Bu hücrelerin zarar görmesi uzun vadede duyma kaybına yol açabilir.

4-Akıllı telefonunuzla çok fazla mesaj ve mail yazmak ya da sürekli oyun oynamak bilek ve parmak eklemlerinizi yorarak ağrılara sebep olmaktadır.

5-Günümüzde meme kanserleri sıkça görülmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi olarak görülen radyasyon ve cep telefonunun meme kanseri riskini arttırdığına dikkat çekiliyor.

6-Erken yaşta cep telefonu ve radyasyon yayan cihazlara maruz kalan çocuklar üzerinde zeka gelişiminin daha az olduğu iddia ediliyor. 12 yaşından itibaren gelişimin başlaması ve 21 yaşına kadar sürmesini göz alan uzmanlar bu yaş aralığında cep telefonu kullanılmamasını öneriyor.

7-Cep telefonu kullanmanız gerekiyorsa cep telefonunuzu kendinizden olabildiğince uzakta tutarak kısa süreli olarak kullanın, bunun yanı sıra cep telefonlarınızı gece yatarken veya otururken örneğin yastığınızın altına veya yatağınızın altına asla koymayan, gece boyunca alacağınız radyasyon maalesef ilerleyen zamanlarda kalp hastalığı, hipertansiyon, algılama bozukluklarına yol açacaktır.

8-Ayrıca cep telefonları en çok ellerimizden dolayı mikrop taşıyan teknolojik ürünlerdir. Son yaşadığımız pandemiyi de göz önüne alırsak cep telefonunuzu iyi bir şekilde dezenfekte etmemiz gerekir. Ya da antibakteriyel cep telefonu kılıfları kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz. Özellikle en çok kullanılan ürünlerden  bir olan iPhone 12 Pro Max Kılıfı Siyah çok fazla tercih edilmektedir.

Bastcase özellikle iphone ve samsung telefonlarının pek çok modeline antibakteriyel telefon kılıfı üreterek satışını yapmaktadır. Diğer modellerin kılıflarını görmek için https://www.bastcase.com/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın