MASAJIN Bilinmeyen Bilimsel Faydaları Nelerdir ?

Yaşamımızı idame ettirdiğimiz dünyada hastalıkların en çok görülen ortak sebebi, stres. İnsanı hızla saran, doymak bilmeyen bir çevrenin üzerimize yüklediği stresle etkili bir şekilde baş etmekte bir hayli zorlanıyoruz. Birazcık hafiflemek için başvurabileceğiniz çarelerden biri ise şüphesiz ki masaj….

Masaj yüzyıllardır uygulanmakta

Masaj, Eski zamanlarda Çin, Mısır, Yunan, Hint, Japon ve Eski Roma kültürleri olmak üzere birçok gelenekte yüzyıllardır uygulanıyor. Asya’da küçük çocuklara, güçlenmeleri ve pozitif duygusal nitelikler kazanmaları için yürümeyi öğrenene kadar masaj yapılmaktadır. Lenf ve kan dolaşımını düzenlediği için, masajın iyileştirici etkileri olduğuna inanılıyor. Ancak son zamanlarda masajın rahatlatıcı etkisi üzerine vurgu yapılarak, psikolojik ve ruhsal yararları üzerinde durulmaya başlandı.

Genel olarak dokunmanın sayısız yararı varda denebilir. Bir insana sarılmak oksitosin hormonu salınmasına neden olmaktadır bu da tansiyonu düşürüp, kaygı seviyesini en aza indirgiyor. Dokunmak aynı zamanda insanların davranışlarını etkiliyor ve duygularla iletişime geçmeyi sağlıyor. Kütüphanede yapılan bir araştırma sonucunda insanların, zamanlarının en iyi kısmının biri kendilerine “yanlışlıkla” çarptığında geçirdiklerini söylemeleri, fiziksel temasın insanların bilinçaltı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu göstermektedir.

Bilim Adamları, bebekken daha fazla kucağa alınan ya da temasta bulunulan insanların büyüdüklerinde daha az sinirli ve ilgi meraklısı olduğunu ve kendilerine daha fazla güvendiklerini gösteriyor. Aynı zamanda, sıklıkla fiziksel temasta bulunmayan bebeklerin beyinlerinin %20 daha küçük olduğunu da ekliyorlar.

Evinizdeki ev tipi wollex masaj koltuğu üzerinde 30 dakikalık bir masajın harikalar yaratabilir

Sadece dokunmanın kendisi bile duygusal ve fiziksel tepkilere neden olduğuna göre, 30 dakikalık bir masajın harikalar yaratabilmesine şaşmamalı öyle değil mi? Masaj endişe ve depresyonu azaltmaktadır, acıyı hafifletmektedir, uykuyu düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir, regl ağrılarını dindirmeye yardımcı olur, zihinsel farkındalığı arttırmanıza yardım eder, baş ağrılarını azaltır, lenfatik süzülme ve kan akışını daha iyi bir duruma getirir. İkna olmanız için sizce de çok fazla sebep yok mu?

Masaj psikoterapiye benzer bir etki yaratmaktadır.

Bunun yanı sıra diğer faydalarını sizlere şöyle sıralayabiliriz; rahatlamayı sağlaması, kan dolaşımını artırması, stres hormonlarını azaltması ve genel olarak iyi hissettirmesidir. 37 bilimsel araştırmanın vardığı ortak sonuca göre kayda değer etkilerinin yanında, masaj düzenli olarak uygulanırsa, psikoterapiye benzer bir etki yaratıyor.

Masaja gidecek Vaktiniz Yok ise Masaj Koltukçum masaj koltuğu firması aracılığı ile evinize harika bir masaj koltuğu alabilirsiniz. Üstelik onlarca modeli ve çeşidi mevcut iletişim bilgilerini sizler için bırakıyoruz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın